SON DAKİKA
Hava Durumu

4,5 MİLYON DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILDI 

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında alınan güneş enerji panellerinin ve şaftlı kırkım makinaları yetiştiricilere dağıtıldı. 

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2023 17:42
Kaynak: Haber Merkezi
4,5 MİLYON DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILDI 

Dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “İlimiz için koyun yetiştiriciliği oldukça önemli bir sektör olup, mevcut mera alanlarımızın ve bahçe altı otlarımızın değerlendirilmesi noktasında küçükbaş hayvancılık bizlere önemli avantaj sağlamaktadır" dedi.

“BU PROJELER ÇOK ÖNEMLİ”

Tarım ve Orman Bakanlığınca ülke genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi adına önemli desteklerin verildiğini söyleyen Yılmaz; "Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 2023 yılında verilecek olan hayvancılık desteklemelerinde önemli artışlar meydana geldi. Geçen yıl anaç koyun başına 50 TL olan destekleme miktarı 2 kat artarak bu yıl 100 TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl 12 Bin TL olan Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği ise 30 Bin TL' ye çıkartılmıştır. Yine sürü büyütme desteğinde hayvan başına 200 TL destekleme verilmektedir. Hayvan gen kaynaklarının korunması amacıyla uygulanan halk elinde ıslah projesi kapsamında taban sürüde anaç ve yavrularına 160 TL, elit sürüde ise anaç ve yavrularına 300 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından ilimiz küçükbaş hayvan yetiştiricilerine geçtiğimiz yıl 4,5 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmış olup, bu rakam 2023 yılında % 100 artış göstererek yaklaşık 9 Milyon TL'ye çıkmıştır. Ben halk elinde ıslah projesine ayrı bir parantez açmak istiyorum. İlimizde uyguladığımız bu projeden yararlanan yetiştiricilerimizin sürülerinde 18 kg olan 3 aylık kuzuların canlı ağırlık  ortalaması %45 artışla 26 kilogramlara ulaştı. % 4 olan ikizlik oranı 6 katlık bir artışla % 24' e çıktı. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu projeden çok önemli kazanımlar elde ettik" ifadelerini kullandı.


Bakanlığın verdiği desteklerin yanında yerelde de İl Müdürlüğü  tarafından birçok projenin uygulandığını belirten İl Müdürü Yılmaz; "İlimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi noktasında DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile uyguladığımız projeler son derece önem taşıyor. Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde "Ordu İlinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi "ni hayata geçirmiş ve 50 adet güneş enerji paneli ile 100 adet ayak banyoluğu dağıtmıştık. Bunun yanında 2 adet Mobil Koyun Yıkama Banyoluğunu yetiştiricilerimizin kullanımına sunmuştuk. Bugünde yine aynı proje kapsamında 14 adet güneş enerji panelinin ve 15 adet şaftlı kırkım makinasının dağıtımını gerçekleştiriyoruz" ifadelerinde bulundu.
Bakanlıkca verilen destekler ve İl Müdürlüğü  tarafından yerelde uygulanan projeler neticesinde geçtiğimiz yıllarda 110 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayısının 180 bin civarına ulaştığını belirten İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Koyun yetiştiricilerimizin işlerini kolaylaştırmak adına elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimizle uyum içerisinde çalışmayı sürdüreceğiz. Ben projenin uygulanmasında desteğini esirgemeyen DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Hakan Gültekin'e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dağıtımını gerçekleştirdiğimiz makine- ekipmanların hayırlı olmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.