SON DAKİKA
Hava Durumu

5 BİN LİRA ALAMAYAN ÇİFTÇİLER ÇKS KAYDINI SİLDİRİYOR!

Emeklilere verilecek 5 bin TL ikramiyeden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı emeklilerin yararlanamamasına tepkiler sert oldu.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
5 BİN LİRA ALAMAYAN ÇİFTÇİLER ÇKS KAYDINI SİLDİRİYOR!

Türkiye genelinde birçok üretici ÇKS kayıtlarını sildirmesi üzerine Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan uyarı geldi. Bayraktar; ÇKS kayıtların silinse bile çiftçilerin ikramiyeden yararlanamayacağı söyledi.
Bayraktar, emekli olan çiftçilerin, emeklilere yapılacak olan bir defaya mahsus 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamaması hakkında açıklaması yaptı. “Emekli çiftçilerimiz Hükümetimizin Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak verdiği 5 bin lira ikramiyeden yararlanamayarak, mağdur oldu” diyen Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İnfial yaratan bu durum ve aşırı bilgi kirliliği yüzünden üretim yapan çiftçilerimiz Ziraat Odası kayıtlarını sildirmek istiyor. Ziraat Odalarımızın ve Birliğimizin telefonları susmuyor. Üreticilerimiz ‘ya biz üretimi bıraktık kaydımızı silin diyor ya da biz artık üretmek istemiyoruz kaydımızı silin’ diye talepte bulunuyorlar. Çiftçilerimiz yaşanan bu mağduriyetin önümüzdeki süreçte verilecek destekler veya ikramiyelere de engel teşkil edeceği endişesini yaşıyor.” dedi.


“ÇİFTÇİ UMDUĞUNU BULAMADI”


Uzun yıllardır üzerinde arazisi bulunan fakat çeşitli nedenlerle bir süredir üretim yapamayan, aynı zamanda çiftçi kaydı devam eden de emeklilerin ikramiyeden yararlanamadığını ifade eden Bayraktar; “Bu süreçte büyük bir kargaşa yaşanıyor. Kışa girdiğimiz bu günlerde bu ikramiyeyle az da olsa nefes alacak olan emekli çiftçilerimiz bekledikleri uzun banka kuyruklarından geri döndü, umduğunu bulamadı. Bugünlerde Ziraat Odalarına giderek kaydını sildirmek isteyen çiftçilerimizin sayısı artsa da burada esas alınan Ekim ayı kayıtlarıdır. Yani 1 Ekim 2023 tarihinden önce çiftçilerimiz kaydını sildirmiş olsaydı bu ikramiyeden faydalanabilecekti. Fakat şuan kaydını silerek üretimden vazgeçmek sorunu çözmüyor.” diye konuştu.  


“EMEKLİ ÇİFTÇİLERİMİZ CEZALANDIRILMAMALIDIR”


Bayraktar konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Tarım sektörünün emektarları olan çiftçilerimiz, Türkiye ortalamasının üçte biri oranında kişi başı gelir elde ediyor. Hükümetimizin bu miktarı da göz önüne alarak bu mağduriyeti gidermesini bekliyoruz. Tüm girişimlerimiz sonucu halen olumlu bir dönüş alamayan üreticilerimizin gözü kulağı gelecek müjdeli haberdedir. Üretimleriyle ülkemize değer katan emekli çiftçilerimiz cezalandırılmamalıdır. İnfial ve hayal kırıklığı yaratan bu durum acilen ortadan kaldırılmalı, çiftçilerimizin beklediği müjde en kısa zamanda verilmelidir.” açıklamasında bulundu.
 
Haber: Müjdat HÜLÜR

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.