SON DAKİKA
Hava Durumu

ADIGÜZEL: “ÇİFTÇİLERİN ÜRETİM YAPABİLECEK HALLERİ KALMADI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Türkiye'de 5,5 milyon çiftçinin yarısının tarlalarının ipotekli olduğunu iddia etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 08:57
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 08:57
Kaynak: Haber Merkezi
ADIGÜZEL: “ÇİFTÇİLERİN ÜRETİM YAPABİLECEK HALLERİ KALMADI”

Adıgüzel çiftçilerin sadece bankalara olan borçlarının 650 milyar TL olduğunu ifade ederek: “Tüm özel ve kamuya olan borçları 850 milyar TL. Son 20 yılda bankalara olan borçları tam 122 kat artmış durumda. Üretim yapabilecek halleri kalmadı.” dedi.

Milletvekili Adıgüzel Dünya Çiftçiler Günü’nde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkiye'de üretim maliyetlerindeki artış ve düşük taban fiyat uygulaması nedeniyle çiftçiler üretimden vazgeçmeye başladılar. Türkiye'de 5,5 milyon çiftçi var. Fakat yarısının tarlaları ipotekli.  Sadece bankalara olan borçları 650 milyar TL, tüm özel ve kamuya olan borçları 850 milyar TL. Son 20 yılda bankalara olan borçları tam 122 kat artmış durumda. Üretim yapabilecek halleri kalmadı. Daha dün çay fiyatları açıklandı. 21 TL maliyeti olan çaya 17 TL fiyat verdiler. Geçen yıl 85 TL maliyeti olan fındığa da 83,5 TL vermişti. Şimdi buğday fiyatları bekleniyor. 11 TL maliyeti olan buğdayın geçen yılki fiyatı 7.5 TL idi en az 15 TL fiyat bekleniyor.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLER MALİYETLER KARŞISINDA DESTEKLENMELİ”

Artan maliyetler karşısında çiftçinin üretime devam edebilmesi için devlet tarafından desteklenmesi çağrısında bulunan Adıgüzel: “Anayasanın en az 3 maddesi tarımın ve çiftçinin desteklenmesini emrediyor. Anayasa 45. madde üreticinin emeğinin hakkını tam olarak alabilmesi için tarımın ve üreticinin desteklenmesini emrediyor. Anayasa 167. madde kartelleşmenin ve tekelleşmenin önlenmesini emrediyor. Anayasa 171. madde de üreticinin ve tüketicinin hakkının korunması için kooperatifçiliğin ve üretici birliklerinin desteklenmesini emrediyor. Bütün bunlara rağmen devlet tarafından üretim yeterince desteklenmiyor.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.