SON DAKİKA
Hava Durumu

ARICILARA MALZEME DAĞITIMI YAPILDI

“TULIP Bolaman Çayı Havzası Projesi" kapsamında hibe almaya hak kazanan arıcılara polen toplama tuzaklarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2024 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
ARICILARA MALZEME DAĞITIMI YAPILDI

Ordu aİl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen malzeme dağıtım törenine Ordu Valisi Muammer Erol, İl Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çifçi ve çok sayıda arıcımız katıldı.

Törende konuşma yapan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Arıcılık sektörü ilimiz için son derece önemli bir sektör olup, Ordu ili 19 bin ton bal üretimi ile Ülkemiz genelinde 1. sırada yer almaktadır. İlimizden 2023 yılında çeşitli ülkelere 723 ton bal ve arıcılık ürünü ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız tarafından arıcılarımıza önemli destekler verilmektedir. 2023 yılında arılı kovan desteklemesi iki kat artarak Birlik üyesi yetiştiricilere 60 TL, Birlik üyesi olmayan yetiştiricilere 40 TL olarak belirlenmiştir" dedi.

“7 BİN 450 POLEN TOPLAMA MALZEMESİ DAĞITILDI” 

Arıcılık sektörünün ilimiz ekonomisine olan katkısını arttırmak amacıyla önemli çalışmaların yapıldığını belirten İl Müdürü Yılmaz; "İlimizde bal üretiminin artırılması amacıyla yaptığımız çalışmaların yanında arı ürünlerinin üretiminin artırılması amacıyla da önemli projeler uyguluyoruz. Bu kapsamda ilimizde polen üretiminin artırılması amacıyla Bakanlığımız desteğiyle uyguladığımız “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi Projesi" kapsamında bugün burada arıcılarımıza polen toplama tuzaklarının dağıtımını gerçekleştireceğiz. Böylelikle uyguladığımız çeşitli projelerle son 2 yılda 368 arıcımıza toplam 7 bin 450 adet polen toplama tuzağının dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız. Aynı zamanda “TULIP Bolaman Çayı Havzası Projesi" kapsamında arı hastalık ve zararlıları ile mücadele kapsamında 2022 yılında 177 arıcımıza 131.700 doz varroa ilacı, 2023 yılında 162 arıcımıza 129.240 doz varroa ilacı hibe edilmiştir. Ayrıca kadın arıcılarımıza yönelik uyguladığımız çeşitli projelerle birlikte arıcılık konusunda eğitimler verilmiştir. İlimizde bal üretiminin ve kalitesinin artırılması amacıyla yapacağımız çalışmalar devam edecek, arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi noktasında da projeler uygulamayı sürdüreceğiz" ifadelerine yer verildi. 

Valimiz Sayın Muammer Erol tarafından hibe almaya hak kazanan arıcılarla hibe sözleşmeleri imzalanmış varroa ilaçları ve polen toplama tuzakları dağıtılarak tören sona erdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.