SON DAKİKA
Hava Durumu

ASANSÖR KAZALARI KORKU VE PANİK YARATTI

Aydın'daki bir kız öğrenci yurdunda ölümle sonuçlanan asansör kazasından sonra yürekleri ağıza getiren bir kaza da dün akşam Fatsa ilçesi kız yurdunda meydana geldi.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2023 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
ASANSÖR KAZALARI KORKU VE PANİK YARATTI

Peş peşe gelen asansör kazaları haberinden sonra birçok kişide korku ve panik meydana geldi.
Birçok kişi asansörlere binerken tedirgin olmaya başladı. 
Asansörlerin güvenli olup olmadığını nasıl anlarız diye araştırmalar yapılmaya başlandı.
Asansöre bindiğimizde gözümüze bazı renkler çarpar. Bu renkler asansörlere rasgele bir şekilde yerleştirilmemiştir. Hepsinin ayrı bir anlamı vardır. Bu renklerin anlamlarını sizin için araştırdık.
Meydana gelen asansör facialarından sonra pek çok vatandaş asansörlerdeki renklerin ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. Aslında bu etiketler sayesinde asansörlerin ne kadar güvenilir olduğu da anlaşılabilir.


Asansör etiketlerindeki renklerin ne anlama geldiklerini bilmek çok önemlidir. Özellikle herhangi bir elektrik kesintisi ya da arıza anında bu renkler daha önemli hale gelmektedir. Şimdi asansörlerdeki renklere ve bunların anlamlarına bakalım.
Asansör etiketleri, asansörlerin güvenlik durumunu gösteren renkli işaretlerdir. Bu işaretler, asansörlerin ne zaman ve nasıl kontrol edildiğini, hangi risk seviyesine sahip olduğunu ve hangi önlemlerin alınması gerektiğini belirtir. Asansör etiketlerinin renkleri şöyledir:
Yeşil: Asansörlerin kontrolleri yapılmış ve herhangi bir risk taşımadıkları anlamına gelir. Bu asansörleri güvenle kullanabilirsiniz.
Mavi: Asansörlerin kontrolleri yapılmış ancak hafif risk taşıdıkları anlamına gelir. Bu asansörleri kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Kullanıma kısıtlama yoktur.
Sarı: Asansörlerin kontrolleri yapılmış ancak kabul edilebilir risk seviyesinin üzerinde oldukları anlamına gelir. Bu asansörlerdeki aksaklıkların en geç 2 ay içinde giderilmesi zorunludur. Aksi takdirde etiket kırmızıya döner. Kullanıma kısıtlama yoktur.
Kırmızı: Asansörlerin kontrolleri yapılmış ve yüksek risk taşıdıkları anlamına gelir. Bu asansörlerdeki aksaklıkların en geç 1 ay içinde giderilmesi zorunludur. Aksi takdirde asansörler mühürlenir ve kullanıma kapatılır. Sarı ve kırmızı etiketli asansörlere binmek büyük risk taşımaktadır.

Haber merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.