SON DAKİKA
Hava Durumu

AV YASAĞI 1 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, iç sularda avlanma yasağının 1 Nisan'da başlayacağını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2024 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2024 12:26
Kaynak: Haber Merkezi
AV YASAĞI 1 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Yasaklar 1 Eylül tarihinde sona erecek. Yasaklara uymayanlara ise cezai işlem uygulanacağı uyarısında bulunuldu. 

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/2 Numaralı Tebliğ ile İlimiz iç sularında su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 1 Nisan'da başlıyor. İlimizde, ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere projeye dayalı olarak Bakanlıkça izin verilmiş iç su alanı bulunmadığından İlimiz iç sularının tamamında yıl boyunca ticari su ürünleri avcılığı yasaktır.”

“UYARILARA UYMAYANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK”

Ordu’da tüm iç sularında 1 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında Sazangiller, Karabalık, Kadife, Siraz, Tatlı Su Kefali (akarsular hariç) ve diğer türlerin avlanmasının yasaklanacağı uyarısında bulunularak; “Tüm iç sularımızda; çırpma/çarpma ve bırakma olta, birden fazla iğne ile donatılmış küspe, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet, düzen (çökertme)  gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır. Her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.” 

“BİR BALIKÇIYA EN FAZLA 4 OLTA İZNİ”

Yapılan açıklama şu sözlerle tamamlandı: “Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır. Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir. Stokların korunması için balıkçılarımızın Tebliğ ile getirilen düzenlemelere uygun avcılık yapmaları önem arz etmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.