SON DAKİKA
Hava Durumu

BALIKÇILARA DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILACAK 

Küçük ölçekli balıkçıların sevindirecek haber Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden geldi.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 12:37
Kaynak: Haber Merkezi
BALIKÇILARA DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILACAK 

Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre 3 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında destekleme yapılacak.  

Konuyla ilgili Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Deniz ve iç sulardaki küçük ölçekli balıkçı gemilerinin av, avcılık ve sosyo- ekonomik verilerinin toplanması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması amacıyla, 8 Ocak 2024 tarihinde başlayacak destekleme başvuruları 16 Şubat 2024 Cuma günü mesai bitiminde sona erecektir. Denizlerde faaliyet gösteren 12 m'den küçük balıkçı gemileri ile içsularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamına alınmıştır.” denildi. 

DESTEKLEME İÇİN ‘SUBİS’ KAYDI ŞART!

2024 yılı destekleme başvurularının balıkçı gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacağı kaydedilerek;  “Destekleme başvurusu yapılabilmesi için geminin SUBİS'de kayıtlı olması ve başvuru tarihinde geçerli “Balıkçı Gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine" sahip olması gerekmektedir. Ruhsat geçerlilik süreleri dolmuş ama ruhsat yenilemek için yasal bir engel bulunmayan gemi ruhsatına sahip balıkçılar, destekleme dönemi içerisinde (başvuru son gününden önce) ruhsatlarını yenileyerek, destekleme müracaatlarını yapabileceklerdir. Birden fazla gemisi olan balıkçılar her bir gemisi için ayrı ayrı başvuru yapar. Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirlenen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacaktır. Boy uzunluğu; 0-4,99 metreye kadar olan gemilere 3.500 TL, 5-7,99 metre arası gemilere 4.250 TL, 8-9,99 metre arası gemilere 5.250 TL, 10-11,99 metre arası tüm balıkçı gemilerine 6.000 TL ödenecektir.” ifadelerine yer verildi. 

KADIN BALIKÇILARA YÜZDE 25 AYRICALIK

Desteklemelerden kadın balıkçılara yüzde 25 daha fazla ödeme yapılacağı kaydedilerek; “Balıkçı gemisinin sahibi veya ortağı olan kadın balıkçılara desteklemeye başvuru yapmaları halinde, ödenecek birim destekleme tutarının % 25 daha fazlası ödeme yapılacaktır. Balıkçılarımızın mağdur olmamaları için destekleme başvurularını İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize 16 Şubat 2024 Cuma günü mesai bitimine kadar mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.” açıklamasında bulunuldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.