SON DAKİKA
Hava Durumu

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ BELLİ OLDU

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bedelli askerlik ücretinin 2024 yılının ikinci altı ayı için 217 bin 871 lira olduğunu bildirdi. Müracaat işlemlerinin 8 Temmuz'dan itibaren başladığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 13:26
Kaynak: Haber Merkezi
BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ BELLİ OLDU

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda bedelli askerlik ücretleri ve müracaatlarına ilişkin son dakika açıklamada bulunuldu. Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde: "Hazine ve Maliye Bakanlığınca “Mali ve Sosyal Haklar” genelgesi yayımlanmış ve buna göre bedelli askerlik tutarı 2024 yılının ikinci altı ayı için 217.871,04 (iki yüz on yedi bin sekiz yüz yetmiş bir lira dört kuruş) olmuştur. 8 Temmuz 2024 tarihinden itibaren bedelli askerlik müracaat işlemleri başlamıştır. Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; ülkemizin savunma ve güvenliği için kendisine tevdi edilen tüm görevleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir azim ve karalılıkla yerine getirmeye devam edecektir."

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Bedelli askerlik başvuruları, her yıl ocak ayının ikinci haftasında yeni enflasyon değerlerinin açıklanmasından sonra başlar ve yılın son iş günü mesai saatlerinin bitimine kadar sürer.
Bu dönemde başvuruda bulunan adayların askerlik yerleri ve tarihleri, başvurularının yapıldığı yılı takip eden ocak ayının ikinci haftasında duyurulur. Örneğin, Ocak 2023 ve Aralık 2023'te bedelli askerlik başvurusu yapan iki adayın da askerlik yapacakları yerler ve tarihler Ocak 2024'te ilan edilir. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından belirlenen programa göre, yılın ilk bedelli celbi Şubat ayında, son celbi ise Aralık ayında gerçekleşir. Ocak ayı ise yeni ücretin belirlenmesi ve celp tarihlerinin açıklanması süreci olduğu için bedelli eğitim celpleri bu ayda yapılmaz.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

Başvuru şartlarını taşıyan yükümlüler ödemelerini, peşin olarak Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Emlak Katılım Bankası, Defterdarlıklar veya Malmüdürlüklerine T.C. Kimlik Numarası beyan ederek yatırılabilir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.