SON DAKİKA
Hava Durumu

DEĞİŞİME AYAK UYDURMAK GEREKİR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 3. İstanbul Eğitim Zirvesi'nde yaptığı konuşmada eğitim sistemi ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 16:53
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 16:53
Kaynak: Haber Merkezi
DEĞİŞİME AYAK UYDURMAK GEREKİR“Yepyeni bir eğitim sistemi, yepyeni bir eğitim felsefesi inşa etmek durumundayız” diyen Bakan Tekin, değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlamak adına değişime ayak uydurulması gerektiğine değindi.
Bakan Tekin, "İçinde yaşadığımız günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dünyadaki egemen siyasal sisteme eylemli bir karşı çıkışını ifade eden 'dünya beşten büyüktür' mottosunun aslında dünyada tam da bu zirvenin konusunu teşkil eden değişime referans oluşturabilecek bir karşı çıkış olduğunu sizlerle tartışmak istiyorum. Söylemek istediğim şey şu. Dünya gerçekten çok büyük bir değişim geçirmekte. Bunların bir kısmını fark ediyoruz, teknolojik gelişmeler üzerinden görebiliyoruz. Bundan 5 yıl önce sahip olduğumuz bir teknolojik imkan bugün artık geri kalmış bir teknoloji olarak kabul ediliyor. Bunları görebiliyoruz ama içinde yaşadığımız için fark edemediğimiz başka değişiklikler, başka paradigmalar var. Devlet kurgusu değişiyor, siyaset kurgusu değişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi dünyadaki egemen siyasal düzenin de bu anlamda değişmesi, bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünyada ekonomik tartışmalar yaşanıyor, ekonomik düzen değişiyor. Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurgulanan dünya düzeni değişiyor. Bütün bu değişimlerin içerisinde bizler egemen dünya düzeninin bu değişim parametrelerine uygun bir biçimde biz de eğitim sektörüne kafa yoran kişiler olarak bizler de bu değişim sürecine ayak uydurmak durumundayız. Yeni kurulan dünya düzeninde bizler küresel emperyalizmin ürettiği referanslarla, ürettiği sistemle artık kendimizi ifade etmemek durumundayız. Biz Türkiye Yüzyılı'nı başlattığımız bu dönemde bu genel söylemi ve genel düzenin aksine, kendi referans değerlerimizin, kendi toplumsal değerlerimizi, kendi tarihimizi, kendimize ait insani değerlerimizi referans alan ve dünyadaki bu anlamda yaşadığımız teknolojik gelişmeleri de ıskalamadan, kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi, yepyeni bir eğitim felsefesi inşa etmek durumundayız. Bize ait, bizi yansıtan, bizi, kuşağımızı eğitebilecek, bizim gençlerimizi eğitebilecek yepyeni bir eğitim felsefesinin ana parametrelerinin bu tartışmalardan çıkmasını ümit ediyorum" diye konuştu.

Haber: İslam DURAN

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.