SON DAKİKA
Hava Durumu

"DİYABETİ KONTROL ALTINA ALMAK KENDİ ELİNİZDE"

Diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Şahin, “Diyabeti önlemek zor değildir. Bunun için istekli olup harekete geçilmelidir. Kişiler hayatlarında radikal değişimler yapamıyorsa bile,1-2 kilo vererek, otobüsten 2-3 durak önce inip yürüyerek, şekerli-yağlı yiyecekler yerine yoğurt, meyve ve salata tüketerek diyabetle mücadeleye başlayabilir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 16:06
Kaynak: Haber Merkezi
"DİYABETİ KONTROL ALTINA ALMAK KENDİ ELİNİZDE"

Medical Park Ordu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Şahin, 14 Kasım Dünya Diyabet Gününedeniyle diyabet hastalığı hakkında uyarılarda bulundu.Diyabetin tanımını yapan Uzm. Dr. Şahin, “Diyabet, kandaki glukoz seviyesini kontrol eden insülin hormonunun, pankreas tarafından üretilmemesi, yetersiz olarak üretilmesi veya vücut tarafından etkin biçimde kullanılmaması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından 4 Kasım, Dünya Diyabet Günü olarak kabul edilmiş ve çeşitli etkinliklerle halkın bilgilendirilmesi hedeflenmiştir” diye konuştu.

AŞIRI SUSAMA GÖRÜLEBİLİR

Diyabette görülebilecek belirtilere değinen Uzm. Dr. Şahin, “Aşırı susama, sık idrara çıkma, yorgunluk ve açıklanamayan kilo kaybı sık görülen belirtiler olmakla birlikte, bunlardan hiçbiri açık olarak hastada gözükmeyebilir. Yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı varsa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir” dedi.

KAN ŞEKERİ TAKİBİ YAPILMALI

Tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Uzm. Dr. Şahin, “Diyabetin tedavi ve takibinin yapılabilmesinde hastanın etkin rolünün sağlanabilmesi için hasta eğitimi ve kendi kendine ilaçlarını kullanması, kan şekeri takibi yapabilmesi büyük önem taşımaktadır. Diyabet tedavisi bir ekip işidir. İlgili branş doktoru, hemşire, diyetisyen, diyabet eğitim hemşiresi, göz, nöroloji, diş ve diğer branşlardaki doktorlarınız ihtiyaç duyduğunuzda size yardım edebilir ve öneriler sunabilir” ifadelerini kullandı.

 OTOBÜSTEN 2-3 DURAK ÖNCE İNİN

Diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Mesut Şahin, şu bilgileri paylaştı:

“Diyabeti önlemek zor değildir. Bunun için istekli olup harekete geçilmelidir. Kişiler hayatlarında radikal değişimler yapamıyorsa bile,1-2 kilo vererek, otobüsten 2-3 durak önce inip yürüyerek, şekerli-yağlı yiyecekler yerine yoğurt, meyve ve salata tüketerek bile diyabetle mücadeleye başlayabilir. Diyabet hastaları yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Düzenli spor yapmalı, kilosunu kontrol altında tutmalıdır.”

3-4 AYDA BİR DOKTOR KONTROLÜ YAPILMALI

Diyabetli hastalarda yiyeceklerin doğru miktarda tüketilmesinin de çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Mesut Şahin, “Beslenme programınız sadece size özeldir. Başka bir hastanın listesi size uygun olmayabilir. Size uygun beslenme programını diyetisyeninize danışarak öğrenin. Bu yüzdenyiyeceklerinizi diyetisyeninizin önerdiği miktarlara uygun olarak tüketiniz. Spor vücuttaki şekerin hızla tüketilmesine yardımcı olarak kan şekeri düzeyini dengelemektedir. Ancak spora başlamadan önce mutlaka doktora danışarak tıbbi kontrolden geçilmeli ve yapılabilecek uygun spora karar verilmelidir. Yürüyüş, bisiklet gibi sporlar kolay ve idealdir. Diyabet hastaları ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmalıdır. Kan şekerini doktorunun önerdiği sıklıkta ölçmeli ve insülin kullanılması gerekiyorsa doktorunun önerdiği doz ve zamanda, diyabet hemşiresinin gösterdiği uygulamaya göre yapmalıdır. 3-4 ayda bir doktor kontrolü yaptırmalı, yılda bir kez de göz ve nöroloji muayenesi yaptırmalıdır.”

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.