SON DAKİKA
Hava Durumu

EYİGÜN: “ÖNCELİĞİMİZ SAMSUN-SARP DEMİRYOLU”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, ortaya atılan Trabzon Erzincan Demiryolu’nun İyidere Lojistik Merkezi bulunan Rize’ye kaydırıldığı yönündeki iddialara cevap verdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 13:00
Kaynak: Haber Merkezi
EYİGÜN: “ÖNCELİĞİMİZ SAMSUN-SARP DEMİRYOLU”

Eyigün, “Bütün Karadeniz’i çalışıyoruz. Demiryolunun Rize’ye kaydırılması söylemi yanlış. Önceliğimiz Samsun-Sarp demiryolu… Erzincan-Trabzon demiryolunu da çalışıyoruz.” dedi.

Bütün Karadeniz’de demiryolu ile ilgi çalışma yürüttüklerini kaydeden Eyigün: “Şu an aklınıza gelmeyen her ili çalışıyoruz. Aynı anda 10-20 tane demiryolu yapamazsınız inşaat olarak. Her ilin belli sınırda kaynakları vardır. Ama biz etüt proje olarak her yere çalışıyoruz. 20 yıl sonra inşa edilecek projeleri şu an çalışıyoruz. Bu il, bu ilçe değil, bütün ülkenin ihtiyaçlarını 2025-230-240 gibi projeksiyonla çalışıyoruz. Demiryolunun Rize’ye kaydırılması söylemi yanlış.” diye konuştu.

“SAMSUN-SARP DEMİRYOLU SOMUTLAŞTIRILACAK”

Hızlı tren anlamında bu yıl bütün Karadeniz çalışmalarında etüt proje olarak somutlaştıracaklarını kaydeden Eyigün: “Trabzon’u da içeren her hangi bir ili de dışarda bırakmayan genel çalışma yapıyoruz. Demiryolunu bir yere kadar getirip orada bırakmak olur mu? Sarp’a götürmemiz lazım. Kars’a götürmemiz lazım. Buradan gelen yükü Artvin’i de toplamamız lazım. Rize’yi de Samsun’u da yük akışını il bazında düşünmemek lazım. Çin’den Londra’ya diyoruz. Türkiye’nin koridorlarına baktığımızda Doğu-Batı ve Kuzey-Güney’leri oluşturmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Karadeniz aksımız var. Van’dan gelen orta aksımız var. Bir de Irak’a giden meşhur Kalkınma Yolu yani Güney aksımız var. Bunların tamamını network mantığıyla çalışıyoruz.” açıklamasına yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.