SON DAKİKA
Hava Durumu

“FINDIK İÇİN ÜRETİCİ EN AZ 170 LİRA İSTİYOR”

Serbest piyasada fındık fiyatlarında durgunluk devam ederken komşumuz Giresun’dan yeni sezon için fiyat beklentisi geldi.

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2024 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2024 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
“FINDIK İÇİN ÜRETİCİ EN AZ 170 LİRA İSTİYOR”

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, bir kilo fındığın maliyetinin 150 lira olduğunu belirterek üreticinin en az 170 lira beklentisi olduğunu söyledi.

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, 2024 yılı fındık hasat mevsimine az bir süre kaldığını belirterek taban fiyatın bir an önce ilan edilmesini istedi. Şahin, yaptıkları hesaplamalara göre bir kilo fındığın üreticiye maliyetinin 150 lira olduğunu ifade ederek “ Üretici en az 170 lira fiyat istiyor” dedi.

OT BİÇME YEVMİYESİ 2500-3000 LİRA

Gerek ziraat odaları gerekse de üreticiler ile birebir yaptıkları görüşmeler sonucu fındık taban fiyatının en az 170 lira olarak açıklanması yönünde ortak mutabakata vardıklarının altını çizen Şahin, “Tarımsal girdi ve işçilik maliyetleri cep yakıyor. Fındık hasadına kadar bahçelerde sürecek olan yabani ot temizliğinin günlük yevmiyesi 2 bin 500- 3 bin lira. Yağı, misine ile ot biçme motorunun bakım ve onarımı hariç benzinin litresi 42 lira. İlacı, gübresi, toplama yevmiyesi hesap edildiğinde bir kilogram fındık yaklaşık 150 liraya mal olmakta. Fındık üreticisi bin bir zahmet ve eziyetle ürettiği üründen hiç mi para kazanmayacak?

“ÜRETİCİYE 25 LİRA REFAH PAYI VERİLMELİ”

Maliyetinin üzerine üreticilere 20-25 lira refah payının verilmesi çağrısında bulunan Şahin: “Bu sayede hem üretici memnun kalır hem de ülke ekonomim kazançlı çıkar. Bu nedenle açıklanacak olan fındık fiyatı en az 170 lira olsun diyor ve bunun altında açıklanacak olan fiyattan üreticinin zarar göreceğini yetkililere şimdiden beyan ediyoruz” dedi.

İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şahin, fındık taban fiyatı ve rekoltenin hasattan önce açıklanmasını da isteyerek, serbest piyasanın açıklanacak olan fiyat ve rekolteye göre şekilleneceğinin altını çizdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.