SON DAKİKA
Hava Durumu

“FINDIK YENİ SEZONDA EN AZ 200 TL OLMALI”

Serbest piyasada fındık fiyatlarında rekor yükseliş devam ederken Fatsa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Feyzi fındık fiyatının 6 dolar seviyelerine revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 11:42
Kaynak: Haber Merkezi
“FINDIK YENİ SEZONDA EN AZ 200 TL OLMALI”

Başkan Feyzi 2024 yılı yeni sezon fındık fiyatının en az 200 TL olması gerektiğini kaydetti. 

Fındık fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini söyleyen Başkan Feyzi, “2022 Yılının Ortalarından bu yana Bölgemizin ana geçim Kaynağı olan Fındığımızın üç Haneli rakamlara çıkması için verdiğimiz mücadelemiz 2023 yılının Ekim ayında gerçekleşsede, artan enflasyon ve girdi maliyetleriyle 115 TL’lik fiyat üreticimizi memnun etmemektedir. TÜİK verilerine göre Tarımsal Girdi Fiyat Endeksimiz 2022 Ocak ayına göre 2023 de %95,99 artış göstermiş, bu artışlar aylık bazda %6,24 olarak üreticimizin sırtına yüklenmiştir.” dedi. 

“KOKARCANIN VERECEĞİ ZARAR MUAMMADIR”

Başkan Feyzi, TMO’nun elinde bulunan fındığı Mayıs ayına kadar piyasaya sürmemesi uyarısında bulunarak: “Hükümetimiz Toprak Mahsulü Ofisimiz Kanalıyla 2024 yılı Fındık Sezonunda Fındık Fiyatını Minimum 200 TL’nin altında açıklatmamalıdır. Yine Toprak Mahsulü Ofisimizin elinde bulunan 2023 sezonu mahsulümüz için, Dünya Gıda Krizini göz önünde bulundurarak elindeki fındığın değerini bilmeli ve MAYIS ayından önce satmamalıdır. Satış Fiyatını ise 5-6 $ baz alınarak Fiyatı Revize etmeli ve fiyatı ivedi şekilde kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Çiftçi kayıt Sistemine bağlı destekleme alan üreticinin destekleme ödeme rakamları değişmezken Gübrenin 50 Kg’lık fiyatı 1.000 TL’yi geçmiş bulunmaktadır. Hepsi bir yana Bölgemizi istila eden Kahve Rengi Kokarca Böceğinin 2024 yılı Fındık Mahsulüne vereceği zarar muammadır.” diye konuştu. 

“ESNAF AÇIĞI TAMAMLAYAMADI”

Fındıkta üreticinin yanında, yatırımcınında büyük sermaye kaybı yaşadığını belirten Başkan Feyzi: “Üreticinin yanında Fındık alım ve satımıyla iştigal yatırımcı ve üyelerimiz Fındık ticaretinden çok büyük sermaye kaybına uğramıştır. Asgari Ücretteki artış oranı Fındık Fiyatlarına yansımadığı için Sermayesini diğer yatırım araçlarında kullanmayıp Katma Değer Sağlayan esnafımız zor günler geçirmektedir. Üyelerimizin sırtındaki vergi yükü ve negatif yatırım kaybı her geçen gün artmaktadır. Örneğin Sezona 100 ton Fındık alım hedefi koyarak alıma başlayan İş adamı 2023 Ekim ayında 7,5 veya 8 milyonla 100 Ton Fındık alımı yaparken, 2024 yılında bu tutar 12 milyonlara çıkmıştır. İş yeri giderleri, Stopaj ve diğer vergi kalemlerini ödemek için Fındığını satan esnafımız açığını tamamlayamamaktadır. Buda Fındıkla iştigal İş adamlarımızda sermaye kaybına neden olmaktadır. 2024 yılı Fındık Sezonunun yaklaştığı bu Günlerde Hükümetimizin Fındık Üreticisi ve Katma değer yaratan İşadamlarımıza el uzatmasını ve Fındığın tüm paydaşlarını Enflasyon belasından kurtarması için gereğini ilk önce Tarım Bakanlığımızdan daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızdan arz ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.