SON DAKİKA
Hava Durumu

FINDIKTA AZOTLU GÜBRE UYARISI!

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından üreticilere azotlu gübre uyarısı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 13:37
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
FINDIKTA AZOTLU GÜBRE UYARISI!

Azot noksanlığı bitkinin gelişimi ve ürün veriminde doğrudan etkiye sahip olduğu ifade edilerek özellikle fındıkta Mayıs ayı içerisinde azotlu gübre uygulamasının yapılması uyarısında bulunuldu. 

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bitkilerde yaprak ve gövde oluşumunu teşvik eden azot, bitki bünyesindeki önemli fizyolojik fonksiyonları, ürün miktarını ve ürün kalitesini doğrudan etkileyen bir besin elementidir. Azot, fındık bitkisinin vegetatif aksamlarının gelişmesi ile doğrudan ilişkilidir. Azot noksanlığında ise bitkilerde gelişmede zayıflama, yıllık sürgünlerin kısalması ve incelmesi meydana gelmektedir. Aynı zamanda yaprak ve meyve gözleri az oluşur, yaprak normalden küçük olup sarımsı-yeşil bir renk alır.” denildi. 

“AZOT EKSİKLİĞİ VERİME ETKİ EDER”

Azot noksanlığı sonucu bitkinin önce yaşlı yapraklarında sararma şeklinde kendini gösterdiği ifade edilerek: “Noksanlık durumu ilerledikçe diğer yapraklarda da sararma başlar ve yapraklar vaktinden önce dökülür. Noksanlık durumunda yıllık sürgünlerde oluşmuş olan Karanfillerden çok az miktarda meyve oluşur. Oluşan bu meyveler fazla büyüyemez, küçük kalır ve dökülürler. Aynı zamanda meyveyi saran zuruflar kısa ve kuyruk uçlu olup ve açık yeşile dönüşmektedir.” 

YILDA 2 DEFA AZOTLU GÜBRE UYGULANMALI 

Azotlu gübre uygulama yöntemi ile ilgilide verilen bilgide; “Öncelikle Laboratuvarlarda yapılan yaprak ve toprak analizleri ile verilecek azotlu gübrenin miktar ve çeşidi tespit edilmelidir. Analiz yapılmamış bir toprağa belirli bir miktar ve çeşitte gübre önermek fındığın gelişmesine ve ilerleyen yıllarda toprak yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.
Toprak, iklim özellikleri ve fındığın gelişimi süresince azota en fazla ihtiyaç duyduğu dönemler dikkate alınarak, azotlu gübrelerin yılda iki defa verilmesi uygun olmaktadır. Gübrenin ve bitkinin istekleri doğrultusunda azotlu gübrelerin ikiye, hatta imkânlar ölçüsünde üçe bölünerek verilmesi büyük yarar sağlamaktadır.” açıklamasında bulunuldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.