SON DAKİKA
Hava Durumu

“FINDIKTA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu sezon rekoltenin az olması ve üreticinin ürüne sahip çıkmaya başlamasıyla birlikte fiyatların rekor seviyelere yükseldiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2024 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2024 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
“FINDIKTA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK”

Akça önümüzdeki günlerde yükselişin devam edeceğini kaydederek: “Serbest piyasada yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Bu yıl fiyatların yüksek olması, bir sonraki sezonun taban fiyatına örnek olacak fiyatlar oluşuyor. Bu bizim için çok önemli” dedi. 

Başkan Akça, katıldığı televizyon programında artan fındık fiyatlarının yükselişini devam ettireceğini, üreticilerin fındığına sahip çıkmayı devam etmesi gerektiği uyarısında bulundu. Akça: “Üretici ürününe sahip çıkarsa ve hakikaten o dik duruşu devam ederse, süreklilik arz ederse fındık fiyatlarının nereye gideceğini kestirebiliyoruz. Tabi buradaki en önemli unsur üretici. Ürününe sahip çıkıyorsa ürünün para ettiğini görebiliyoruz. Sezon başından beri rekoltenin az olacağını deklare ederek bu dönem muhakkak üreticinin ürüne sahip çıkması gerektiğini, ihtiyacı kadar ürünü pazara indirip kalan ürününü mümkün olduğu kadar emanete bırakmadan kendi imkanlarıyla saklamalarıyla alakalı çağrılarda bulunmuştuk. Görüyoruz ki üretici bu sene bu çağrılara kulak verdi. Bu çağrıların sonucunda fındık fiyatlarının talep doğrultusunda serbest piyasada yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

“SÖYLENTİLERİ DİKKATE ALMAYIN!”

Fındık fiyatlarını düşürmek için bilinçli olarak söylentilerin ortaya atıldığını kaydeden Başkan Akça: “Geçen yıla oranla ihracatta bir miktar düşüş var ama giren döviz bazında bakarsak hakikaten azımsanmayacak bir yükseliş var. Az ihraç etmiş olmamıza rağmen ekonomik olarak girdisi Neredeyse yüzde 15 daha fazla olmuş. Şunu da söylemek istiyoruz. Fiyat yüksek olursa fındık satılmaz gibi bahaneler üretiliyor. Görüyoruz ki bu fındık bir şekilde tüketilecek” diye konuştu.

 

“İÇ TÜKETİM ARTTIRILMALI”
Bu yıl fındık rekoltesinin 550 bin ton civarında olduğunu ifade eden Akça, geçen yıldan kalan 150 bin tonun üzerine eklenerek talebi karşılamayan bir rekoltenin olduğunu söyledi. Akça, “Bizim yapmış olduğumuz hesaplamalarda 550 bin ton civarında bir rekolte oluştu. Geçen seneden de kalan 150 bin ton civarı dersek ihtiyacı karşılamayan bir rekolte var. Yıl ortalamasına bakarsak 10 yıllık bir ortalama çıkarıyoruz. En kötü sene 650 bin ton civarında fındık ihraç edilmiş. İç tüketim hariç. Aslında bu sene kırma-kavurma-paketleme tesisleri çoğaldı. Biz bunların çoğalmasını istiyoruz. Mümkünde ülkenin her yerinde olsa. İç tüketimin buna bağlı olarak müthiş bir yükseliş gösterdiğine inanıyorum. Normal şartlarda 100 bin ton iç tüketim varsa bu yıl bunun yüzde 50 civarında arttığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. 
“ÜRETİCİ GELECEK SEZON FİYATINI DA BELİRLEYECEK”

Üreticilerin elinde bekleyen fındık miktarına dikkat çeken Başkan Akça, gelecek sezonun taban fiyatını belirleyecek olanın yine üretici olduğunu ifade ederek: “Bugüne kadar üreticinin elinde kalmadığı kadar fındık kaldı. Vatandaşlarla karşılaştığımda üreticilerden hep “fındığımızı bekletiyoruz, ne zaman satalım, biraz daha bekleyelim mi” gibi birçok soruyla karşılaşıyorum. Bu da neyin göstergesidir. Üreticinin elinde fındığın olduğunun göstergesidir. Şimdi eleştirecekler, kimin elinde fındık kaldı diye. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında bu bölgede ihtiyaç sahibi üreticilerimiz var. Kimi çocuğunu okula gönderecek kimi borcunu ödeyecek. Üreticilerin yüzde 50-60’ı fındığı elinde çıkarıyor. Bunu biliyoruz. Şunu söylemeye çalışıyoruz. Mümkünde ihtiyacınız kadar satın. Fındığı ihtiyacı olmadan pazara getirmeyenlerin bu fiyatın oluşmasında çok büyük etkisi var. Birazda bu yönden bakalım. Daha önce söylediğimiz gibi. Bir sonraki sezonun taban fiyatına done olacak fiyatlar oluşuyor. Bu bizim için çok önemli” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.