SON DAKİKA
Hava Durumu

İKİNCİ LABORATUVAR O İLDE KURULUYOR

Bu sene Mayıs ayından itibaren Ordu’yu istila eden ve giderek Karadeniz Bölgesinin tamamına yayılan Kahverengi Kokarca ile tüm illerde mücadele çalışmaları sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2023 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 27.11.2023 14:32
Kaynak: Haber Merkezi
İKİNCİ LABORATUVAR O İLDE KURULUYOR

Fındık başta olmak üzere tarımı bitirme noktasına getiren kokarca zararlısına karşı Giresun’da Fındık Araştırma Enstitüsü bünyesinde biyolojik mücadele laboratuvarı kurulması için çalışmalar başladı. AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Temür, Fındık Araştırma Enstitüsü bünyesinde biyolojik mücadele laboratuvarı kurulacağını bildirdi.
Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Temür; ’’Bu yıl kendisini Karadeniz Bölgesinde göstermeye başlayan ve popülasyonu arttığı gözlemlenen kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele edilmesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı Bey ile hangi önlemlerin alınabileceği konusunda bölge milletvekilleri olarak istişare ve değerlendirme toplantıları gerçekleştirmiştik. Bu toplantılar neticesinde Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker ve Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat Kayamak Beyleri incelemelerde bulunmak üzere ilimizde misafir ettik. İncelemeler neticesinde yapılan tespitler sonucu, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kahverengi kokarca zararlısıyla biyolojik mücadele laboratuvarı kurulması kararlaştırılmıştır. ‘’ifadelerini kullandı.


Bu laboratuvarın Samsun’dan sonra Karadeniz Bölgesinde kurulacak ikinci biyolojik mücadele laboratuvarı olacağını belirten Temür; ‘’İlimizde kendisini yeni göstermeye başlayan kahverengi kokarca zararlısı, başta fındık olmak üzere meyve ve sebzelerde tahribat ve verim düşüklüğüne yol açmaktadır. Biyolojik mücadele laboratuvarında bu zararlının doğal düşmanı olan samuray arıcığı üretilecek. Faydalı bir böcek olan samuray arıcığı, kahverengi kokarca için biyolojik mücadele amaçlı kullanılacak. Bu zararlı türün popülasyonunun artmaması ve üreticilerimize ekonomik zarar getirmemesi için gereken tüm tedbirleri erkenden alacağız. Biyolojik mücadele laboratuarının ilimize kurulması noktasında vermiş oldukları desteklerden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı Bey’e tüm hemşehrilerimiz adına teşekkür ederim. ’dedi.

Haber;İslam DURAN

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.