SON DAKİKA
Hava Durumu

İNŞAATLARDA İŞÇİ BULUNAMIYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB), 2023 yılının sonunu değerlendirdiği raporunda, inşaat şantiyelerinde çalışacak eleman bulmanın zorluğuna dikkat çekildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2024 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
İNŞAATLARDA İŞÇİ BULUNAMIYOR

TMB raporunda "Demirci, kalıpçı, iş makinesi operatörü, hatta düz işçi gibi “mavi yaka” olarak nitelendirilen orta kademe eleman bulmakta zorluk yaşayan sektörde, ücretler yıl sonunda aylık 150 bin TL seviyelerine kadar çıkmıştır." denildi.

Raporun, "Zorluklara rağmen büyümek" ara başlığının altında inşaat sektöründeki maaşların durumu ele alındı. Raporda, sorunlar sıralanırken, "Özellikle işçilik endeksindeki artış dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır. İnşaat sektörü 2023 yılı boyunca girdi maliyetlerindeki yüksek artışlardan etkilenmiş, sektörün ara eleman sorunu iyice derinleşmiştir." denildi. 

“ÜCRETLER 150 BİN SEVİYELERİNE ÇIKTI”

Ücretlerin yıl sonunda aylık 150 bin TL seviyelerine kadar çıktığı kaydedilerek: “TMB raporunda yaşanan sorun şöyle aktarıldı:
“İnşaatlarda istihdam edilmek üzere demirci, kalıpçı, iş makinesi operatörü, hatta düz işçi gibi ‘mavi yaka’ olarak nitelendirilen orta kademe eleman bulmakta zorluk yaşanmaktadır. Sorunun çözümü için mevcut eğitim politikalarında köklü değişiklikler yapılması elzem görülmektedir. Nitekim, mevcut sistemde tamamı üniversiteye yönlendirilen gençlerin meslek ve sanat okullarına yönlendirilmesi, kısa vadede olmasa bile hem sektörün ihtiyaç duyduğu nitelik ve nicelikte elemana kavuşması, hem de ülkemizdeki işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlaması bakımından önemlidir.” açıklamasında bulunuldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.