SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞ KAZALARI ARTIYOR, UZMANLAR UYARIYOR

Geçtiğimiz yıl iş kazalarında Avrupa birincisi olan Türkiye'de, artan iş kazalarını önlemek için uzmanlar harekete geçti.

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2023 00:21
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2023 00:21
Kaynak: Haber Merkezi
İŞ KAZALARI ARTIYOR, UZMANLAR UYARIYOR

Sahada denetimleri arttıran iş güvenliği uzmanları, işçileri ve yöneticilerini kurallara uymaları konusunda uyarırken, iş verenlere ise çalışma ortamında gereken ekipmanların temini konusunda hassas davranmasını istedi.

İşçi ölümlerinde dünyada üçüncü Avrupa'da birinci ülke olan Türkiye'de, iş kazaları tüm çabalara rağmen önlenemiyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) raporuna göre Türkiye'de 2022 yılında en az 1843 kişinin hayatını kaybettiği iş kazalarında bu yılın ilk 3 ayında ise 463 kişi öldü. Aynı rapora göre 2023 yılının ilk üç ayında ise iş kazalarından ölen sayısı 463 kişi oldu. 2016 yılında çalışırken ölen sayısı 1970 kişi olurken, 3 yıl boyunca alınan tedbir, yürütülen sıkı denetim ve kontrollerle iş kazalarında ölen sayısı 2019 yılında 1147'ye kadar düşürüldü. 2020 yılından itibaren yeniden artmaya başlayan iş kazalarında ölü sayısı, 2020 yılında 1231 kişiye, 2021 yılında 1382 kişiye ulaştı. İş kazalarının önlenebilir olmasına rağmen her yıl ölü sayısı artarken, ağır bilanço nedeniyle İş Sağlığı ve Güvenliği (İGS) uzmanları da harekete geçti. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kuralların insan hayatında trafik kuralları kadar etkili bir kültür olarak yer alması gerektiğini belirten uzmanları alınan basit tedbirlerin işçilerin hayatını kurtarabileceğini belirtti. Sıfır iş kazası sloganıyla yola çıktıklarını anlatan İSG uzmanları iş kazalarının azalması için yoğun çaba sarf ettiklerini, işçilerin, yöneticilerin ve iş verenlerin de kendilerine destek olması gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.