SON DAKİKA
Hava Durumu

KARAN: “FINDIK YEVMİYELERİ 800 LİRAYI GEÇMEZ”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık toplama yevmiyeleri konusunda özellikle son dönemlerde Ordu-Giresun ve Trabzon’da ortaya atılan 1200-1500 lira gibi fiyatlamaların spekülasyondan ibaret olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 12:31
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 12:31
Kaynak: Haber Merkezi
KARAN: “FINDIK YEVMİYELERİ 800 LİRAYI GEÇMEZ”

Karan, “Geçen yıl belirlenen ücret 450 lira idi. Bu yılda bu fiyat 800 lirayı geçmez” dedi. 

Başkan Karan, rekolte bile belli değilken fındık işçiliği için ortaya atılan 1200-1500 lira gibi günlük ücretin spekülasyon olduğunu söyledi. Karan, fındık işçiliği ücretinin her ilde kurulacak komisyon tarafından belirlendiğine dikkat çekerek bu yıl ki günlük toplama ücretinin 800 lirayı geçmeyeceğini kaydetti. Daha rekolte ve fındık taban fiyatı belli değilken günlük işçi yevmiyelerinin özellikle bir kesim tarafından piyasaya pompalanarak spekülasyon yaratıldığını belirten Karan ”Bunu belli bir lobi yapmaktadır. Bu rakamların olması mümkün değildir” dedi.

ÜCRETLERİ HER İLDE VALİLİK BELİRLİYOR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, özellikle  Doğu Karadeniz’e doğudan gelen mevsimlik işçilerin günlük yevmiyeleri her yıl illerde Vali’nin başkanlığında kurulan komisyon tarafından belirlendiğine de dikkat çekti. Karan, geçen yol belirlenen ücret 450 lira idi. Bu yılda bu fiyat 800 lirayı geçmez” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.