SON DAKİKA
Hava Durumu

KESKİN, “KAN ACİL DEĞİL, SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR”

İnsanın yaşamasında, beden sağlığında kısacası hayatının merkezinde olan en önemli unsur kandır.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2023 17:25
Kaynak: Haber Merkezi
KESKİN, “KAN ACİL DEĞİL, SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR”


Ülkemizde sık sık yaşanan kazalar ve hastalık nedeniyle kan bağışının önemi giderek artmaktadır. Ani kazalarda, önemli hastalıklarda insanın yaşamına destek olan kanın bulunmaması nedeniyle çoğu insan hayatını kaybetmektedir.
Kızılay Haftası nedeniyle Fatsa’da kan bağışına öncelik verilerek kampanyalar düzenlendi. İlçemizde neredeyse her gün acil kan aranırken, kan bağışı konusunda tutumunu Türk Kızılayı Fatsa Şubesi Başkanı Adil Keskin açıkladı. 
Fatsa’da binlerce ünite kan sağlanması gerektiğini belirten Başkan Adil Keskin, “Şehrimizde 18-65 yaş arası yaklaşık 80 Bin kişi var. İdeal kan alma oranı yüzde 6 seviyesinde ve bu da 5000 bin ünite yapar. Fatsa’da biz yıllık 5 Bin ünite kan almalıyız ki, Fatsa için gerekli kanı aldık diyebilelim. Şu ana kadar yıllık olarak biz genelde 4 Bin ünite civarında kan alıyoruz. Bu durumu bu yık 5 Bin ve daha üzerine çıkartmak istedik. Bu sebeple Kızılay Haftasında kan bağışı kampanyası düzenledik. Kutlama programlarında da kan alımı sürüyor ve buradan da alınan kanlarla birlikte Bin ünite kadar kan almış olacağız. Bu da bizim yıllık olarak 5 bin hedefini yakaladığımızı gösterir.” dedi.
Doğal afetlerde, yoksullukta, darlıkta vatandaşlara koşan Türk Kızılayı Fatsa Şubesi, kan bağışı konusunda da vatandaşları bağış yapmaları konusunda davette bulunan Şube Başkanı Adil Keskin, “Biz hayırsever halkımızdan aldığımız güç ve güvenle Fatsa’da yıllık olarak 5-6 Milyon TL arasında hem aidi hem nakdi yardım yapıyoruz. Bu yardımlarımız da bağış alarak yapıyoruz. Bu anlamda da kan bağışçılarımıza şöyle söylemek istiyorum, ‘Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır’ bir gün hepimize lazım olabilir. O nedenle henüz bize lazım değilken yılda 1-2 defa kan versek kan stoklarımızda da bir sorun olmaz. Bu sorunu da kolaylıkla çözmüş oluyoruz. Ben tüm vatandaşlarımızı en azından yılda defa kan vermeye davet ediyorum.” Diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.