SON DAKİKA
Hava Durumu

KİRA GELİR BEYANI İÇİN SON GÜN!

2023 yılı kira gelir beyannamelerinin bu gece saat 12.00’de süresi doluyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 11:32
Kaynak: Haber Merkezi
KİRA GELİR BEYANI İÇİN SON GÜN!

İşlemler hem vergi dairelerinden hem de internet üzerinden yapılabiliyor. Kira gelirini bildirmeyen mükelleflere yönelik çalışmalar ise titizlikle sürüyor.

Konut kira gelirlerinde geçen yıl yıllık 21 bin lira, iş yeri kira gelirinde 150 bin lira istisna tutarını aşanların beyanname vermesi gerekiyor.
Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren kira beyanları için bugün son gün. Beyan zorunluluğu, geçen yıl konut ve iş yerinden kira geliri elde edenler için geçerli. Mülk sahiplerinin, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "gib.gov.tr” internet adresinden "Hazır Beyanname Sistemi" ile gerekli işlemleri yapma imkanı bulunuyor. Konut ya da iş yerini kiraya veren mükelleflerin elde ettikleri geliri beyan süresinde sona gelindi. Beyannamelerin bugün verilmesi gerekiyor. Elektronik ortamda beyanname verme imkanı Gerçek kişiler tarafından geçen yıl elde edilen ticari, zirai, serbest meslek ve ücret geliri veya yurt dışından faiz ve kar payı kazançları için de yıllık gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekiyor. Mükellefler, yıllık gelir vergisi beyannamelerini kendileri için önceden hazırlanmış Hazır Beyan Sistemi üzerinden verdi dairesine gitmeden verebiliyor. Mükellefler sisteme "gib.gov.tr üzerinden 7 gün 24 saat ulaşabiliyor.

2 EŞİT TAKSİTLE ÖDEME YAPILABİLİYOR

Yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin iki eşit taksitte ödenmesi imkanı da bulunuyor.
Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenebiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.