SON DAKİKA
Hava Durumu

ORDU TURİZMİNDE İŞBİRLİĞİ YAPILDI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) ile Ordu Üniversitesi (ODÜ) Turizm Fakültesi, Ordu ili turizm sektörünün desteklenmesi ve ilin tanıtımına yönelik uygulama ve işbirliğinin oluşturulması kapsamında bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 12:07
Kaynak: Haber Merkezi
ORDU TURİZMİNDE İŞBİRLİĞİ YAPILDI

Toplantıda Ordu’nun turizm sektörünün desteklenmesi ve ilin tanıtımına yönelik uygulama ve işbirliğinin oluşturulması konuları görüşüldü.

Toplantıya, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan BAŞ, OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil levent Karlıbel, OTSO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Yılmaz, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kabacık, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Faruk Yüksel, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cavit Yavuz, Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Üzeyir Kement, Turizm Fakültesi Öğretim Elemanları Öğr. Gör. Dr. Haydar Asan ve Arş. Gör. Samet Can Aksu / OTSO Projeler ve Ar-Ge Müdürü Emine Yasemen Baş ve OTSO Projeler ve Ortak Girişim Yöneticisi Özge Atakan katıldı.

Ordu ili turizm sektörünün desteklenmesi ve ilin tanıtımına yönelik uygulama ve işbirliğinin oluşturulması konulu toplantıda, turizm paydaşları için eğitim konuları, iki kurum arasında işbirliği protokolü, gastronomi, paket tur programlarının oluşturulması, ilin ve sektörlerin desteklenebilmesi için fakülte bölümlerinde proje ödevi/yarışma düzenlenmesi, arkeoloji bölümünün açılması, ilk yerleşim yeri olan Cotyora/Bozukkale’de yapılacak olan kazı çalışmalarının Ordu iline kazandıracakları konuları görüşüldü.
Yapılan iş birliği toplantısında alınan kararlar ise; Turizm Fakültesi akademisyenleri markalaşma ve tanıtımı destekleyecek; Destinasyon Düzenlenmesi, Pazarlama Stratejisi, Sürdürülebilirlik, Hijyen ve Sanitasyon, İletişim, Yabancı Dil Eğitimi
konularında özel müfredat oluşturulması ve turizm sektör paydaşlarına yönelik olarak Ordu Ticaret ve Sanayi Odası eğitim salonlarında eğitim programlarının uygulanması.


SEKTÖR İŞLETMELERİNE YENİ İMKAN SUNULACAK

Turizm fakültesi öğrencilerinin Ordu ilinde sektör işletmelerinde staj imkân ve kriterlerinin yer aldığı işbirliği protokolünün hazırlanarak devreye alınması konusunda işbirliğine varılarak; Ordu TSO hizmet alanı içerisinde yer alan bölgelere yönelik 1, 2 ve 3 günlük paket turlar oluşturulması ve oluşturulacak olan programlarda saha bilgisi olan akademisyenlerin projeyi desteklemesi Ordu Üniversitesi tarafından ilgili bölüm öğrencilerine proje ödevi veya yarışma şeklinde teşvik sistemi oluşturularak Ordu ilinin, önde gelen sektör ve/veya ürünlerin fotoğraflanarak sergi hazırlanması ve bu hususta Ordu Üniversitesinin talebi doğrultusunda Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Sergi ve fuaye alanın kuruma tahsisi Ordu yemek kültürünün yerel ve modernize edilmiş olarak ar-ge çalışmalarının başlatılması, tadım menülerinin oluşturulacak olan organizasyonlar ile otel ve restoran işletme sahiplerine tadım yaptırılarak menülerinde yer almasına yönelik ortak çalışmaların başlatılması olarak açıklandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.