SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖZEL HASTANELER İÇİN KARAR RESMİ GAZETE’DE

Sağlık Bakanlığı, Özel Hastanelerin yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 09:59
Kaynak: Haber Merkezi
ÖZEL HASTANELER İÇİN KARAR RESMİ GAZETE’DE

Cumhurbaşkanlığı imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Sağlık Bakanlığı tarafından özel hastanelerin ruhsatlandırılması, denetlenmesi ve yatak sayılarına ilişkin yönetmelikte değişikliğe gidildi. 
Yapılan değişiklikle, özel hastanelerin gözlem yatakları hariç en az yüz hasta yataklı olarak açılması zorunlu hale getirildi. Ayrıca yoğun bakım yatak sayısı ile kuvöz sayılarının toplamı, toplam hasta yatak sayısının yüzde 30’unu geçemeyecek.
ÖZEL HASTANELER EN AZ YÜZ YATAKLI OLACAK
Mevcut özel hastanelerin ise bina ve fiziki şartları sağlamaları kaydıyla yatak sayılarını yüze çıkarabilecekleri belirtildi. Bunun için uzman hekim kadrosu ve kapalı alan kriterleri getirildi.

ÖZEL HASTANELER RUHSATLANDIRMA KOMİSYONU KURULDU
Özel hastanelerin ruhsat başvurularının ve ruhsatlarındaki değişiklik taleplerinin incelenmesi, açılması, denetlenmesi, değerlendirilmesi ve kapatılması ile ilgili tavsiye kararları almak üzere Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir Özel Hastaneler Ruhsatlandırma Komisyonu kuruldu. Komisyon, Genel Müdür veya bir genel müdür yardımcısının başkanlığında, özel hastanelerden, sağlık hizmetleri planlamalarından, hukuk ve mevzuat işlerinden sorumlu daire başkanları ile Bakanlık tarafından belirlenecek bir mimar ve beş seçilmiş üyeden oluşacak. Komisyon üyeleri iki yıl süre ile görev yapacak.
Bakanlık, gerekli gördüğünde, ruhsatlandırılmış özel hastanelerin yerinde incelenmesini ve değerlendirilmesini de Komisyondan isteyebilecek. Komisyon, salt çoğunluk ile toplanır ve karar alır. Oylarda eşitlik olması halinde, Başkanın taraf olduğu görüş kararlaştırılmış sayılır.”
“Komisyon tarafından yerinde incelenmesi uygun görülen hastanelerde inceleme ve değerlendirme yapmak üzere Bakanlıkça yerinde inceleme heyeti oluşturulur. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre,  “Heyet, Genel Müdürlük yetkilisi başkanlığında; a) Bir mimar, b) Genel Müdürlük ilgili personelleri, c) Gerektiğinde Genel Müdürlüğün hukuk ve mevzuat işlerinden sorumlu dairesinden bir temsilci, ç) Gerektiğinde inşaat ve/veya makine ve/veya elektrik mühendisinden, oluşur.”

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.