SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞANLITÜRK: “DOĞUM BORÇLANMA HAKKI YASAL OLARAK DÜZENLENMELİ”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, TBMM’de yaptığı konuşmada Türkiye’de son yıllarda doğurganlık oranında yaşanan düşüşe dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
ŞANLITÜRK: “DOĞUM BORÇLANMA HAKKI YASAL OLARAK DÜZENLENMELİ”

Şanlıtürk: “Son yıllarda nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altına düşmesi Türkiye açısından varoluşsal bir felaket ve tehdit olarak algılanmaktadır.” dedi. 

Milletvekili Şanlıtürk meclis kürsüsünden bu defa Türkiye’de son yıllarda doğurganlık oranında yaşanan düşüşe dikkat çekti. Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altına düşmesinin Türkiye açısından varoluşsal bir felaket ve tehdit olarak algılanması gerektiğine ifade eden Şanlıtürk: “Doğurganlık oranının arttırılması adına;
Kadınlarımızın işe girişten önce yapmış oldukları doğumları emeklilikte borçlanarak saydırabilmeleri teşvik edici olacaktır.” diye konuştu. 

“EK GELİR SAĞLANMIŞ OLACAK”

Kadın çalışanların sigorta başlangıcından önceki yaptığı doğumlarının borçlanma hakkının yasal olarak düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Şanlıtürk: “Mevcut düzenlemede; Erkek sigortalılar askerlik süresini ilk işe giriş tarihinden önce veya sonra olmasına bakılmaksızın borçlanma yapabiliyorken, kadın sigortalılar doğum borçlanmasını sadece işe giriş tarihinden sonra doğan çocuklar için yapabiliyor. Kadın vatandaşlarımızın da sigorta başlangıcından önceki yaptığı doğumları borçlanma hakkı yasal olarak düzenlenmelidir. Ayrıca; bu düzenleme yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapılacağından ek gelir de sağlanmış olacaktır“ ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.