SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞANLITÜRK: “TBMM TÜRK MİLLETİNE UMUT IŞIĞI GİBİ DOĞMUŞTUR”

Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında mesaj yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2024 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2024 13:07
Kaynak: Haber Merkezi
ŞANLITÜRK: “TBMM TÜRK MİLLETİNE UMUT IŞIĞI GİBİ DOĞMUŞTUR”

Şanlıtürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işgal yıllarının iç karartıcı şartlarına rağmen, bağımsız yaşamaktan başka seçeneği olmayan büyük milletinin muazzam bir eseri olarak Ulus’taki taş binada hilalin umut güneşi gibi doğduğunu ifade etti.

Milletvekili Şanlıtürk yayımladığı mesajında; “23 Nisan 1920'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu kahramanlar aziz milletimizin egemenliğine tam bir sadakat göstermişler ve 23 Nisan 1920’de Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmışlardır. Büyük Millet Meclis’i, işgal yıllarının iç karartıcı şartlarına rağmen, bağımsız yaşamaktan başka seçeneği olmayan büyük milletimizin muazzam bir eseri olarak Ulus’taki taş binada hilalin umut güneşi gibi doğmuştur. Yalnızca milletten güç alan, milletin varlığından heyecan duyan ve milleti yaşatmak konusunda tavizsiz olan milliyetçi kahramanlar, adım adım teşkilatlanarak, hızla büyüyerek ve sabırla çalışarak 23 Nisan 1920’de bu muazzez millet eserini vücuda getirmişlerdir.” diye konuştu.

“MECLİS DUALI MEKANIN EŞSİZ BİR DESTANIDIR”

Milli mücadelenin her şeyden önce meşruiyete ve milletinin iradesine dayandığı Meclis’in açılışıyla gösterildiğini kaydeden Şanlıtürk: “Biliyoruz ki, ilk Meclis, Türk milletine mensubiyetin, arkasından inanmanın ve nihayetinde de milleti kurtuluşa inandırmanın demokratik platformu, dualı mekânı ve eşsiz bir destanıdır. Büyük Millet Meclisi, her şeyin bittiğinin düşünüldüğü bir dönemde, asil milletimizin içinde saklı duran kudreti canlandıran ve vatan savunmasında ilham kaynağı yaparak seferber eden milliyetçi fikriyatın abide bir şaheseridir. İlk Meclis’teki katılımcılık, çoğulculuk ve demokratik ruh milleti özne yapan bir millilik pırıltısının iftihar belgesi ve başyapıtıdır. Bu milli katılımcılık ve milli temsil kaygısı daha sonraki yıllarda Cumhuriyetimizde şekil ve anlam bulacak, milli egemenlik, milli irade ve demokratik kültürümüzün temelini teşkil edecektir.”

“MİLLETİN BİRLİĞİ KIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Şanlıtürk, 104 yıl sonra, milli birliğimizin kırılmaya, milli kimliğimizin tahrip edilmeye çalışıldığını belirterek: “Özenle üzerinde titrememiz gereken bin yıllık derin kardeşlik hukuku etnik fırsatçıların elinde heba edilmek istenmektedir. Bu nedenle, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, devletimizin üniter yapısı, Türk milletinin şeref, itibar ve birliği Meclis’in kırmızı çizgilerindendir ve ihlal edilemeyecektir. Bugün ihtiyaç duyulan milli şuur, milliyetçi perspektif  Büyük Millet Meclisi’nin kutlu hatırlarında ve muhteşem eserlerinde hala kor gibi durmaktadır. Ayrıca; 23 Nisan çocuk bayramı olarak da kutlanmaktadır. Buradan tüm evlatlarımızın bayramını kutluyor, hepsine aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve başarılarla dolu bir ömür diliyoruz. Unutulmasın ki, her çocuk bir gelecektir, her çocuk Türk milletinin umududur. Bu düşüncelerle, 104 yıl önce gurur duyduğumuz TBMM’ni bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, dava arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi tekrar minnet ve rahmetle anıyorum.” açıklamasına yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.