SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞİDDETSİZ TÜRKİYE İNŞA EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizde kadına yönelik şiddete karşı ileriki senede uygulanacak faaliyet planını kamuoyu ile paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2023 21:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.11.2023 21:54
Kaynak: Haber Merkezi
ŞİDDETSİZ TÜRKİYE İNŞA EDİLECEK

‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2024 Yılı Faaliyet Planımızın hayırlı olmasını diliyorum.’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, plan ile detayları şu şekilde açıkladı;
“Planın titizlikle uygulanmasında devletimizin tüm kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarımızın ve milletimizin her bir ferdinin gerekli hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum.      

Biz kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, aileyi yüceltme ve güçlendirme mücadelemizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadelede en büyük devrimi 2012 yılında çıkardığımız 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu ile yaptık.

Marjinal grupların ve sapkın akımların istismar malzemesi haline gelen İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmemizin, kadınların hakları ve onlara yönelik şiddetle mücadeleye en küçük bir olumsuz etkisi olmamıştır.

Çünkü mücadelenin asıl somut araçları, 6284 sayılı Kanun başta olmak üzere hukukumuza derç ettiğimiz mevzuat ile zihinlerde gerçekleştirdiğimiz dönüşümdür.

Gelenek-göreneklerimizin arkasına saklanarak kadınları ezen, onları hor-hakir gören taassupla da kararlı bir mücadele yürüttük.

“Şiddetsiz bir Türkiye Yüzyılı” için yürüttüğümüz çalışmaları kesintisiz bir şekilde sürdürüyoruz.

Elbette kanunun mahiyetinde ve uygulanmasında sorunlar varsa çözecek, eksikler varsa giderecek, daha da güçlendirilmesi gereken unsurlar varsa gereğini mutlaka yapacağız.

Nitekim bu amaçla mevzuatımızı sürekli geliştiriyoruz, yeniliyoruz.

Bu çerçevede, 2006 yılında yayımladığımız çocuk ve kadınlara yönelik şiddete ve cinayetlere karşı alınacak tedbirlerle ilgili genelgeyi, bugün yayımladığımız yeni bir genelgeyle güncelledik.

Yeni genelgemizle kurduğumuz Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulunun da Türkiye Yüzyılı'na yakışır çalışmalar yürüteceğine inanıyorum.

Kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla tam bir dayanışma içinde mücadele ederek Allah'ın izniyle “şiddetsiz bir Türkiye'yi” inşa edeceğiz.”

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.