SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞİMŞEK: “ÜNYE’NİN ACİLEN TURİZM EYLEM PLANI ÇIKARILMALI”

Ünye’nin önde gelen turizmcilerinden ve Eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimşek, ilçenin turizm noktasında gerekli payı almamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2023 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2023 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
ŞİMŞEK: “ÜNYE’NİN ACİLEN TURİZM EYLEM PLANI ÇIKARILMALI”

Ünye’nin coğrafi, bölgesel ve tarihi zenginlikler içerisinde olduğunu söyleyerek turizm noktasında alması gereken payı alamamasına dikkat çeken Hasan Şimşek, “Çevre il ve ilçelerimizde bile yeterli tanıtım reklam yapamıyoruz. Onun için oradaki insanlarda Ünye'yi bilmiyorlar. Bu yakın illerde reklama ayıracağımız paraları İstanbul’da yöresel tanıtım günlerine harcıyor oralarda birbirimizi ağırlıyor ve yedirip içiriyoruz. Ünye'de konaklayan restoranlarında yemek yiyen insanların eline gezilecek ve görülecek yerlerin haritasını bile veremediğimiz için insanlar konaklamalarını 1 gece yapıp gidiyorlar” Ünye Belediyesi öncülüğünde turizm eylem planının bir an önce yapılmasını istedi.
Şimşek yaptığı açıklamada, “Ünye turizm'den gerekli olan payı alabiliyor mu? Nerede eksik yapıyoruz. Bu kadar coğrafi güzelliğe ve tarihi zenginliklere sahip Ünye neden turizmden alması gereken payı alamıyor. Geçen hafta Diyarbakır, Midyat, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep'teydim. 20 sene öncede oraları gezmiştim. 20 senede bölgenin turizm açısından nasıl geliştiğini turizmden nasıl para kazandıklarını yaşayarak gördüm. Yaz sezonunun bitmiş olmasına rağmen Türkiye’nin her yerinden, her şehirde tur otobüslerini görünce ve insanların Otelleri, Restoranları nasıl doldurduğunu o hediyelik ve yöresel ürün satan dükkânlarda nasıl alışveriş yaptıklarını görünce şaşırmamak mümkün değil. Yaz sezonunda Ünye'de 3bin 500 ile 4 bin tur otobüsü mola vermeden Trabzon’a ardından Batum’a geçip gidiyor. Bu tur otobüslerini niçin Ünye’de durduramıyoruz? Ünye kalesi bütün Avrupa kitaplarında mevcut ama Avrupa’dan gelen tüm yabancılar Ünye’de 1 gece konaklayıp o kaleyi görmeye dolmuş olmadığı halde yürüyerek bile gidiyorlar. Çevre il ve ilçelerimizde bile yeterli tanıtım veya reklam yapamıyoruz. Onun için oradaki insanlarda Ünye'yi bilmiyorlar. Bu yakın illerde reklama ayıracağımız paraları İstanbul’da yöresel tanıtım günlerine harcıyor, oralarda birbirimizi ağırlıyor ve yedirip içiriyoruz. Ünye'de konaklayan restoranlarında yemek yiyen insanların eline gezilecek ve görülecek yerlerin haritasını bile veremediğimiz için insanlar konaklamalarını 1 gece yapıp gidiyorlar. Güneydoğu ve Doğu illerimizi en kısa yoldan Ünye'ye bağlayan bu yolu 120 kilometre kısaltan, yıllardan beri bir türlü yapılamayan Ünye, Akkuş, Niksar yolumuzun da Ünye turizmini olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Bu konuları tartışmak üzere Ünye Belediyesi öncülüğünde Ünye’deki bütün sivil toplum kuruluşları, turizm ve diğer derneklerle acilen bir araya gelerek "Ünye Turizm Çalıştayı" yaparak Ünye’nin acil turizm eylem planını çıkartılmalıyız” dedi.
Haber: Ümit Güngör

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.