SON DAKİKA
Hava Durumu

SINIFLARA KAMERA KONULMASINA KABUL ÇIKTI

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), özel gereksinimli çocukların sınıflarına kamera yerleştirilmesine karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 14:22
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2023 14:22
Kaynak: Haber Merkezi
SINIFLARA KAMERA KONULMASINA KABUL ÇIKTI

Ombudsman, özel gereksinimli çocukların sınıflarına ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulaması talebini haklı buldu. 
Özel gereksinimli bireylerin yaşam haklarının, eğitim ve eğitime erişim haklarının korunması amacıyla, özel eğitim sınıflarına, özel eğitim okulları dersliklerine ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi dersliklerine ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulamasının hayata geçirilmesi için Kabul, Eşitlik, Dahil olma, İstihdam- Otizm Derneği’nin (KEDİ), tarafından Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruldu. 
KDK, ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında, sınıf güvenliğinin sağlanması ve özel hayatın gizliliğinin korunması arasındaki dengenin, özel gereksinimli çocukların eğitim haklarına erişim sürecinde, üstün yararları önceliklendirilerek kurulması gerektiğini bildirdi. 
KDK, çocukların her türlü ihmal, istismar ve şiddete karşı korunmalarında video kamera uygulamasına nazaran çocukların ve öğretmenlerin temel bir hak olan kişisel verilerinin korunması hakkını daha az sınırlandıran bir çalışma yapılmasına karar verdi. 
KDK, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler olmak üzere tüm ilgililerin sürece katılımını ve iletişimlerini kuvvetlendirerek aralarında güven ilişkisinin tesis edildiği etkin bir mekanizmasının oluşturulması amacıyla, multidisipliner bir yaklaşımla işbirliği içerisinde gerekli çalışmaların yapılması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına Tavsiye Kararı verdi.

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.