SON DAKİKA
Hava Durumu

SU KONUSUNDA ARTIK DAHA HASSAS DAVRANILACAK

Ülkemizde gerek değişen iklim koşulları, bilinçsiz su kullanımı gibi birçok nedenden ötürü kuraklık her geçen yıl daha da artıyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2023 20:57
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 20:57
Kaynak: Haber Merkezi
SU KONUSUNDA ARTIK DAHA HASSAS DAVRANILACAK

Geçmişten günümüze suyun düzenli kullanımı ile alakalı gerekli çalışmalar yapılsa da kuraklığın boyutunun artması nedeniyle daha sıkı ve daha yeni çalışma modellerinin geleceğini Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı açıkladı. 
Su konusunda kamu olarak yapılması gerekenler olduğunu belirten Bakan İbrahim Yumaklı, su ile alakalı eylem planlarını açıkladı. 
Su kullanımı ile alakalı kamu kurumlarından, işletmelere kadar birçok düzenleme getirileceğini belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Su konusunda kamu olarak bizim yapmamız gerekenler var. Bunlar bir eylem bütünü; yaklaşık 154 eylem belirlendi bununla alakalı ve bu kurumlarda uygulanmaya başlandı. Her kurumda mutlaka su kurullarının, su yönetim birimlerinin oluşturulması istendi ve bunları da takip ediyoruz. Kamu kurumlarının tamamında, daha sonrasında işletmelere doğru gidecek ve bu genişleyecek. Çünkü suyu yöneten bir birimin mutlaka olması gerekir. Suyla alakalı bütün eylemleri takip edecek olan ‘ulusal su kurulu’ oluşturuldu. Yakında bununla ilgili Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile niteliğe dönüşmüş olacak. 
Türkiye’de bütün eylemleri, yapılan ve yapılmayan her şeyi değerlendirecek bir ulusal su çalıştayı planlaması yapıyoruz. Ne yaptık? Nereye geldik ve bundan sonra eylemlerimizle alakalı herhangi bir revizyona ihtiyacımız var mı diye…” dedi.


Kurumların yanı sıra Belediyelerin ve vatandaşlarında su kullanımı ile alakalı hassasiyetlerinin artması yönünde konuşan Bakan Yumaklı, “Her şeyden önce belediyelerimizin su kullanımı ile alakalı alt yapılarını, su kaçaklarını minimuma indirebilecek şekilde revizyonlarını, bakımlarını, tamirlerini yapmalarını bekliyoruz. Bunun dışında en çok tarım su kullanımının olduğu sektörlerden bir tanesi. Burada da özellikle sulama alt yapılarının -ki devletimizin bununla alakalı %50 desteği var çiftçilerimize- bu sulama alt yapılarını mutlaka modern sulama altyapısı şekline dönüştürmeleri ve buharlaşmanın en az olduğu zamanlarda sulamalarını yapmalarını sağlanacak. Yine sanayicilerimiz için su kullanımlarında modern kullanım teknolojilerini tercih etmelerini ve en önemlisi de çok kıymetli vatandaşlarımızın su ile alakalı bunu bir kültür olarak bunu bir davranış biçimi olarak düşünüp, burada ki hassasiyeti arttırmalarını kendilerinden bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.