SON DAKİKA
Hava Durumu

TOPRAKSIZ TARIMA 3 MİLYON TL HİBE

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi" kapsamında hibe desteği alarak Ünye’de 500 m² serada topraksız tarım yapan Ziraat Teknikeri Gülçin Tonkal'ı ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
TOPRAKSIZ TARIMA 3 MİLYON TL HİBE

“Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi" hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Bakanlığımız tarafından uygulanan “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi" kapsamında kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla hibe desteği verilmektedir. Proje ile bitkisel üretim, hayvansal üretim, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek; tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak; kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak işletmeler hedeflenmektedir. Bugün de proje kapsamında hibe desteği alarak Ünye İlçemizde 500 m² serada topraksız tarım yapan Ziraat Teknikeri Gülçin Tonkal'ı ziyaret ettik. Hibe desteğinin amacına ulaştığını görmek bizleri oldukça mutlu etti. Genç meslektaşımı bu örnek tesis için tebrik ediyorum" dedi.


“11 PROJE HİBE ALMAYA HAK KAZANDI”


Ordu’da proje kapsamında 15 adet örnek işletmenin kurulduğunu belirten Yılmaz; “2022 yılı uygulama döneminde 35 başvuru alınmış olup, 4 proje hibe almaya hak kazanmıştır. 2023 yılı uygulama döneminde ise 44 başvuru alınmış olup, hayvansal üretim konusunda 9, bitkisel üretim konusunda 2 olmak üzere toplam 11 proje hibe almaya hak kazanmıştır. 2022-2023 yıllarında “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi" kapsamında ilimizde 15 adet projeye toplam 3 milyon 63 bin TL hibe ödemesi yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Haber: Müjdat HÜLÜR

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.