SON DAKİKA
Hava Durumu

TORUN ORDU’NUN PLAJLARINI TBMM’YE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun Türkiye genelinde Mavi Bayraklı plaj sayıları artarken, Ordu’da düşmesi ile ilgili meclise soru önergesi sundu.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 11:23
Kaynak: Haber Merkezi
TORUN ORDU’NUN PLAJLARINI TBMM’YE TAŞIDI

Torun konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Başka kıyılarımızda Mavi Bayrak plaj sayısı artarken, Ordu’da sayısı 5 olan Mavi Bayraklı plaj sayısı içerisinde bulunduğumuz yılda 2’ye düşmüştür.” dedi. 

Milletvekili Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde; “Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE), 2024 yılında Türkiye’den 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yatın mavi bayrak almaya hak kazandığını açıklamıştır. Kültür ve Turizm Bakanı konuya ilişkin yaptığı açıklamada ülkemizin Mavi Bayraklı plaj sayısında istikrarlı bir grafik çizdiğini bu yıl Mavi Bayraklı Plaj sayımızda artış olduğunu ifade etmiştir.” diye konuştu. 
 
“ORDU’DA NEDEN AZALIYOR?”

Torun, Ordu’da Mavi Bayraklı plaj sayısındaki düşüşe dikkat çekerek: “Gelir getiren her sektörde olduğu üzere ekonomik faydanın mümkün olduğunca bütün ülke sathına yayılması ile kalkınma gerçekleşebilmektedir. Ancak başka kıyılarımızda Mavi Bayrak sayısı artarken, Ordu’da sayısı 5 olan Mavi Bayraklı plaj sayısı içerisinde bulunduğumuz yılda 2’ye düşmüştür.” şeklinde konuştu. 

“ŞEHİRLERİMİZİ KADERLERİNE TERK ETTİNİZ”

Önergede, Dünya genelinde popüler olan turizm beldelerimizin yatırımlarda öncelendiğini belirten Torun: “GSYH artışı sağlayacağını ancak ekonomik çeşitliliği düşük olan illerin görmezden gelinmesinin yurtdışından ülkemize giren döviz gelirinden sürekli aynı bölgelerin faydalanması sonucunu doğurmaktadır denilmiştir. Toplumsal gelişimin ülke geneline yayılması yurttaşlarımızın ve ülkemizin içerisine düştüğü ekonomik buhrandan çıkış için büyük önem taşımaktadır. Refah ve gelişmişlik alanlarında kan kaybeden illerimize özel bir ilgi ile yaklaşmak yerine söz konusu illerimizi kaderine terk etmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu adaletsizliğe son verilmesi beklenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.