SON DAKİKA
Hava Durumu

ZENGİN “MEMURLARA SOSYAL YARDIM GETİRİLMELİDİR”

Önceki haftalarda memurların büyükşehirlerde yaşamak istemediğini belirten ve kreş, kira gibi konularda destek olunmasını gerektiğini açıklayan Türk Sağlık-Sen ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, isteğini yineledi.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2023 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2023 11:35
Kaynak: Haber Merkezi
ZENGİN “MEMURLARA SOSYAL YARDIM GETİRİLMELİDİR”

“Özellikle büyükşehirlerde memurlarımız için yaşamak git gide zorlaşmakta hatta imkânsız hale gelmektedir.” Diyen Başkan Fatih Galender Zengin, ekonomik gelişmelerin memurları zorladığını vurguladı.

Türk Sağlık-Sen ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin’in açıklaması ise şu şekilde, “Son zamanlarda ülkemizde bir de konut sorunu ortaya çıkmıştır. Konut fiyatlarındaki fahiş yükseliş, kiraların da kontrolsüz şekilde yükselmesine neden olmuştur.
Hal böyle olunca özellikle büyükşehirlerde ve konut sayısının sınırlı olduğu illerde kamu görevlilerimizin bütçelerine uygun ev bulmakta zorlanmasına yol açmaktadır.
Ortalama memur maaşının sosyal yardımlar da dâhil edildiğinde 24 bin TL olduğu hesaba katıldığında bir memurun özellikle İstanbul, Ankara gibi aylık 15 -17 bin TL dolayına kadar yükselen kira giderini karşılamasının ve ailesinin geçimini sağlamasının mümkün olmadığı görülmektedir.
Enflasyona bağlı olarak yükselen gıda fiyatları, mutfak masraflarını da artırmış, bir memurun öğle yemeğini lokantalardan karşılaması hayal olmuştur.
Yemek hizmeti sunulmayan kurum ve kuruluşlarda ise memurlara yapılacak yemek yardımı konusu büyük bir sorundur. Yönetmelik gereği memurlara yemek yardımının nakit olarak verilememesi nedeniyle, yemek hizmeti sunulmayan kurumlarda memurlarımız başka kurumların yemekhanelerine yönlendirilmekte, çoğu zaman bu kurumlarda yemek sıkıntısı yaşanmakta ve memurlarımız kendi imkânlarıyla öğünlerini geçiştirmek zorunda kalmaktadır.
Dolayısıyla sunulmakta olan bir hizmetten bazı memurlar belirli bir ücret karşılığında faydalanabilmekte yemek hizmeti olmayan kurumlarda ise kamu çalışanlarının yemek konusu büyük bir çileye dönmektedir.
Bütün dünyada artan enerji fiyatları ülkemizde de akaryakıt fiyatlarını etkilemekte, ulaşım giderleri aile bütçesi içinde giderek daha fazla yer kaplamaktadır. Hal böyle iken memurlarımızın çoğunluğu için bir servis hizmeti sunulmadığı gibi ulaşım yardımı da yapılmamaktadır.
Memurlarımıza ödenmekte olan giyim yardımları konusu da düzenlenmeyi bekleyen bir başka alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit ödenen giyim yardımının günün şartlarına göre yeniden belirlenmesi ve tüm memurlarımızı kapsayacak şekilde genişletilmesi yerinde olacaktır.
Görülüyor ki, ekonomik gelişmeler memurlarımızı zorlamakta, artan enflasyon zorunlu harcamaları yükseltirken maaşları da sürekli eritmektedir. Bu durum, kamu çalışanları açısından özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirler olmak üzere konut ve ulaşım sorununun yaşandığı illerde görev yapmayı adeta çileye dönüştürmektedir.
Bu nedenle kamu çalışanlarının yemek yardımı konusunun güncellenmesi, servis ve ulaşım yardımlarının tüm memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kira ve giyim yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin müktesebata eklenmesi bir zorunluluk halini almıştır.”

Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.