SON DAKİKA
Hava Durumu

“BAKANLIK FINDIK ÜRETİCİSİNİN SESİNİ DUYMUYOR”

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun kahverengi kokarcaya karşı Bakanlık desteği olmadan mücadele yapılamayacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2023 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
“BAKANLIK FINDIK ÜRETİCİSİNİN SESİNİ DUYMUYOR”

Torun verdiği soru önergesinde 1 ay geçmesine rağmen somut adım atılmadığının altını çizdi.
Milletvekili Torun, 6 Eylül 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Gürcistan’dan ülkemize gelen ve Ordu’daki fındık bahçelerimizde önemli hasara yol açan fındık kokarcasına karşı yürütülen mücadeleye ilişkin sorular yöneltmişti. Önergenin verilişinin üzerinden 1 ayı aşkın süre geçtikten sonra Bakanlığın verdiği cevabın içinin boş olduğunu ifade eden Torun sözlerine şöyle devam etti: “Fındık kokarcasının takip edildiğini, yoğunluğunun belirlendiğini ve mücadele edildiğini ifade eden Bakan, 2023 yılı haziran ayından itibaren bölgede aktif uygulama yapıldığını belirtmiştir. Soru önergesi cevabında bahsi geçen mücadelenin başlangıcının üzerinden 5 ay geçmiş olmasına karşın Ordu’da fındık kokarcası istilası devam etmektedir. Görüştüğümüz ziraat uzmanları kokarca böceği ile mücadele için kış aylarının en uygun zamanlar olduğunu vurgulamaktadırlar. Kış aylarında soğuktan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu halde bulunan böceklerin ilaçlanması yaza kadar böcek popülasyonunu baş edilebilir seviyelere indirebilecektir. Sonrasında yazın bahçelerde yapılacak ilaçlama ile sorunun tamamen çözülebileceğini ümit ediyoruz. Ancak ekonomik yetersizlikler ve Bakanlığın konuya yeterli hassasiyeti göstermemesi fındık üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.” dedi.
“ÜRETİCİ YALNIZ BIRAKILDI”
Ordu’da fındık üreticileri ile görüştüklerini belirten Torun üreticilerin fındık kokarcasına karşı mücadelede yalnız bırakıldıklarının ve bireysel çabalarının yetersiz kaldığının altını çizerek fındık üreticilerinin taleplerini anlattı.
“Fındık kokarcasına karşı kullanılan, fiyatı 60-75 TL aralığında olan zirai ilacın temini ve takibinin Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri eliyle yapılmasını talep eden üreticilerimiz, etkin mücadele için 12 ay ilaçlama ve takip yapılması gerektiğini özellikle belirtmektedirler. Günümüzün enflasyonist ekonomik koşullarında Bakanlık desteği sağlanmadan bu çalışmanın yürütülemeyeceği anlaşılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığına milli servetimizin korunması için somut adım atılmasına yönelik çağrımızı yineliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.