SON DAKİKA
Hava Durumu

“ÇİFTÇİ HAYALET PROJEYİ BEKLİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun Bolaman Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi’nin detaylarını bilmediklerini konuyu internet sitelerinden öğrendiğini söyledi. Torun konuyu Meclis gündemine taşıyarak ve proje kapsamında yapılacak işlerin veya hangi uygulamaların hayata geçirileceğinin açıklanmadığını ifade etti. 

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 16:32
Kaynak: Haber Merkezi
“ÇİFTÇİ HAYALET PROJEYİ BEKLİYOR”

Torun Ordu'da 4 yıl önce Bolaman Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi adı altında 12 ilçeyi, Tokat'ta 3 ilçeyi kapsayan bir proje başlatıldığını ifade ederek: “Çok sayıda katılımcı kamu kurumu var. Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) koordine ettiği projeye Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) kurumlarının finansman sağlayacağını ve projeyi internet sitesinden öğrendik.

“PROJENİN NE AŞAMADA OLDUĞU BELİRSİZ”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nıncevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Torun, önergede Yumaklı’ya şu soruları yöneltti: “Projenin amaçlarının açıklanmış olmasına karşın proje kapsamına yapılacak işler detaylı olarak açıklanmamıştır. Proje kapsamda inşa edilmesi planlanan yapıların ve yürürlüğe konulması beklenen uygulamaların tam listesini açıklar mısınız?Projenin tamamlanma oranını açıklar mısınız? Başlangıcından bugüne kadar proje için yapılan toplam harcamayı ve tamamlanan işleri açıklar mısınız? Projenin işlerlik kazanan bölümlerinin yarattığı istihdam ve gelir miktarlarını açıklar mısınız? Bolaman Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesinin tamamlanacağı tarihi açıklar mısınız?
Başlangıcının üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına karşın proje için ulusal ve uluslararası kurumlara başvuruların devam ettiğini belirten Torun: “Proje devasa bir alana yayılıyor, içeriğini tam olarak bilmiyoruz ancak bu kadar geniş bir alanda çok sayıda tüzel ve gerçek kişiyle temas edilmesi gerekiyor, uluslararası fonlara da finansman desteği için başvurulduğu anlaşılıyor ancak hangi başvurunun, ne aşamada olduğu da belirsiz.” İfadelerini kullandı. 

“SORUNUN CEVABI YOK”

Torun açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bir taraftan çok sayıda kamu kurumunun finansman desteği vermesinin beklendiği açıklanmış ancak beklenti nedir? Sözü edilen kurumlar bütçelerinden hangi miktarda ödenekler ayırmıştır? Bu soruların da cevabı yok. Projenin uygulanacağı bölgenin temel geçim kaynağı zaten tarım ve hayvancılık. Bölgedeki çiftçimizi kalkındıracak projelerin başlatılmasını herkesten çok biz isteriz ama kamu kurumlarının dahil olduğu, uluslararası finansman desteklerine başvurulan bir projenin bütün ayrıntılarıyla kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.