SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEP: "ÜCRETSİZ BİNME HAKKI ENGELLENEMEZ"

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz halk otobüslerinden ücretsiz yararlananların yasal haklarının engellenemeyeceğini vurgulayarak, “Yaşanan sorunun kaynağı halk otobüsleri esnafının parasını ödemeyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyelerdir “dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2023 07:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2023 07:49
Kaynak: Haber Merkezi
EMEP: "ÜCRETSİZ BİNME HAKKI ENGELLENEMEZ"

Halk otobüsü esnafının Kasım ayından başlayarak başta 65 yaş üstü olanlar başta olmak üzere ücretsiz yolcu kullandırmayacaklarını açıklamaları üzerine başlatılan tartışmayı değerlendiren Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz şunları söyledi. “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile halk otobüsleri esnafları arasında yaşanan ücretsiz yolcu tartışmalarından hak sahibi olanlar huzursuz olmaya başladı. Halk otobüsü esnafı ile halk karşı karşıya gelecek, olumsuz olaylarla karşılaşılacak. Ücretsiz yolculuk yapmaya Ordu’da da son verileceği açıklaması yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi sessizliğini koruyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz hakkını koruyan adım atmalı. Yaşanan tartışmaların sorumlusu da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler olacaktır. Çünkü dolmuş esnafına ödenmesi gereken para yeterli değil.” dedi.

Ücretsiz dolmuş yasal hak

Ücretsiz dolmuş hakkı kullanmanın yasal bir hak olduğunu vurgulayan Poyraz, “65 yaş üstü, engelli, emniyet, basın gibi yirminin üzerinde ücretsiz dolmuş hakkı olanlar var. Halk otobüslerinden yararlananların parasını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler karşılaması gerekirken yük halk otobüsü esnafının sırtına yıkılmakta ve araç başına ödenen para ücretsiz taşınan yolcunun belki de yüze 20’sini karşılamıyor. Oysa ne kadar ücretsiz yolcu binmişse bunun tümü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler tarafından karşılanmalıdır. Görevini yapmayan Bakanlık ve belediyeler nedeniyle halk otobüsü esnafı ve halk mağdur ediliyor ve bu iki kesimi birbirine düşürüyorlar.” dedi.

Haklar korunmalı

Sorunun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini belirten Poyraz, “Bakanlık ve belediyeler sosyal devletin gereğini yapmalı ve halk otobüslerinde ücretsiz yolculuk yapma hakkını korumalılar. Bunun yolu da halk otobüsü esnafının hakkı olan parayı ödemektir. Bakanlık, ücretsiz hakkı korumalı, esnafı mağduriyetini de gidermelidir. Ne kadar ücretsiz yolcu binmişse ücreti hesaplanarak dolmuş esnafına ödeme yapmalıdır. Emek Partisi olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını ve Ordu Büyükşehir Belediyesini görevini yerine getirmeye, ücretsiz hakkını korumaya çağırıyoruz.” dedi.

Haber Zafer Akbaş

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.