SON DAKİKA
Hava Durumu

KACIR, “TÜRKİYE'Yİ BATARYA ÜRETİM ÜSSÜ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, katıldığı canlı yayın programında TOGG ile alakalı soruları cevapladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 18:07
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2023 18:07
Kaynak: Haber Merkezi
KACIR, “TÜRKİYE'Yİ BATARYA ÜRETİM ÜSSÜ HALİNE GETİRECEĞİZ”

TOGG'un çoğu testi başarıyla geçerek ihracat kapısını araladığını belirten Kacır, yüze yakın testi geçerek ihracat kapısını araladığını duyurdu ve Türkiye’nin otomotiv sektöründe devrimlerin yaşandığını vurguladı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın TOGG ile alakalı konuşması ise şu şekilde; “Otomotiv sektöründe devrimlerin yaşandığı bir evrede Türkiye kendi milli markasını yollara çıkarmış oldu. Yeni markanın bir Türk markasının doğmasına ilişkin bir iddia gerçekçi değildir olsa olsa bir hayaldir gibi görüşleri maalesef hep birlikte duyduk. Ama sayın Cumhurbaşkanımız iddiasının arkasında durdu ve nihayetinde bir özel sektör projesi olarak, kamunun desteği ile de yollara çıkmış oldu.
Sadece 20 bin TOGG aracı için 177 bin talep oluştu. Bu milletimizin milli otomobile ne kadar hasret olduğunun göstergesi TOGG’dur. Günde 180 -200 araç üretilmekte. Fakat sadece 2-3 hafta önce çift vardiya üretime geçti. Günlük üretimimiz 280'e çıkmış olacak.
“BUGÜNE KADAR 8 BİNDEN FAZLA TOGG YOLLARA ÇIKTI”
Burası Avrupa'nın en çevreci otomobil üretim tesisi. Elektrikli araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor.  Akıllı cihazlar yaygınlaştı bu sektörde, yani muhtemelen 10 yıl sonra otomobillerimizin direksiyonunda sadece sportif olarak oturmuş olacağız. Ben inanıyorum ki Türkiye milli teknoloji hamlesine devam ettiği sürece biz bu akıllı, elektrikli otomobillerde yüzde 85'lere varan yerlilik oranlarına 5- 10 yıl içerisinde gelmiş olacağız.
“EN YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ BİLEŞENLERİNİ BİR ARAYA GETİRİYORUZ”
Bataryalar hem elektrikli araçlarda hem de enerji depolama sistemlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Küresel düzeyde batarya talebi de artıyor. Türkiye'yi batarya üretim üssü haline getireceğiz. TOGG'un hemen bu fabrikasının yanında kurulacak batarya fabrikası ile ve sonrasında devam edecek yatırımlarda Türkiye'yi elektrikli araçlarda önemli bir üretim gücü haline getireceğiz.
TOGG, yüze yakın testi geçti, ihracat kapısını araladı. TOGG fiyatı ve kalitesiyle piyasalarda rekabetçi olabilir. TOGG'un 2024'de Avrupa'ya adım atma planı var. Avrupa pazarı bizim için önemli. Avrupa Gümrük birliğinde olmamız dolayısı ile bizim doğal dış ticaret ortağımız. Yüksel alım gücü, yüksek otomobil kullanımı Avrupa pazarını TOGG için cazip kılıyor. TOGG'un iddiası günün sonunda bir dünya markası olmak. TOGG araçlarında kullanılan akıllı kameralar Türkiye'de bir startup tarafından üretiliyor. Henüz birkaç yaşında olan bir şirketi bu kapasiteye erişebiliyor. Bu ARGE ekosistemi ile oldu. Bir sofistike yüksek teknoloji ürünün sadece platformunu değil onun alt sistemlerini millileştirdiğinizde rekabet edebiliyorsunuz.”

Haber Merkezi 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.