SON DAKİKA
Hava Durumu

TORUN: “KOKARCA ORDU’YU ESİR ALDI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun küresel iklim değişikliği sebebiyle ülkemizde görülen istilacı tarım zararlılarıyla ilgili TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 13:37
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
TORUN: “KOKARCA ORDU’YU ESİR ALDI”

Torun: “Yüksek enflasyon sebebiyle beli bükülen çiftçilerimize Bakanlık adeta "Başınızın çaresine bakın" demektedir. Bu gidişata dur demek için verdiğimiz Kanun Teklifi çiftçilerimiz için hayati önem taşımaktadır.” dedi. 
 
Milletvekili Torun konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Küresel iklim değişikliği sebebiyle ülkemizde daha önce hiç görülmemiş tarım zararlısı ve istilacı türler tarımsal üretime darbe vurmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin yanı sıra uluslararası bitki ve hayvan ticareti, sınır komşumuz olan ülkelere göre farklılık gösteren zirai mücadele yöntemlerinin ülkemize ittiği zararlılar ülkemizin dört bir yanında üreticilerimizi mağdur etmektedir.” diye konuştu. 

“ÇİFTÇİLERİMİZ KANUNLA KORUMA ALTINA ALINMALI”

Ordu bölgesini esir alan ve hızla ülkemizdeki tarımsal üretim merkezlerine yayılan kahverengi kokarca böceği ile ilgili Milletvekili Torun: “Sakarya’da görülen ağaç zararlısı "Plumilus grandicollis" böcek türü, Trabzon ve Doğu Karadeniz İllerimizde görülmeye başlanan,halk arasında 'katil arı' ya da 'gal arısı' olarak bilinen 'Dryocosmus kuriphilus' türü böcek söz konusu istilacı türlerden yalnızca birkaçıdır. İstilacı böceklerin yayılım hızının çok yüksek olması sebebiyle çiftçilerimizin kendi imkanları ile etkin mücadele yürütmeleri imkansızdır. Ülkemizin kimi bölgelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı daha etkin mücadele yürütürken, kimi bölgelerde üreticilerimiz çaresiz kaldığı halde Bakanlık destekleri oldukça yetersiz kalmaktadır. Tarımsal üretimi yüksek oranlarda düşüren, ağaç ve bitkilerle birlikte hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atan zararlılar ile mücadelenin istikrarlı ve etkin olarak sürdürülebilmesi için çiftçilerimizin bu alanda Kanun ile koruma altına alınması zorunluluğu doğmuştur.” şeklinde konuştu.

“FINDIK ÜRETİMİNİ FELCE UĞRATTI”
 
Torun, son yıllarda ülkemizde görülen ve fındık üretimini felce uğratan kahverengi kokarca böceği istilası konuya ilişkin en önemli olayların başında geldiğini kaydederek: “Zararlının 2016 yılında Gürcistan’da tespit edilmesinin ardından, 2017 yılında Artvin ilinde kayıt altına alınmıştır. Aynı yıl zararlı İstanbul’da da gözlemlenmiştir. Türkiye’nin kuzey sahil şeridinde yayılımına devam etmektedir. 2020 yılında Türkiye’nin batısında yer alan İzmir’de de zararlı tespit edilmiştir. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde, Adana’da görülmeye başlandığı 2023 yılı itibariyle bilim insanlarımız tarafından açıklanmıştır. Yalnızca 7 yıl önce ilk kez Artvin’de görülen kahverengi kokarca böceğinin yayılım hızının büyüklüğü kısa sürede Türkiye’nin en kuzeyinden, en güneyine kadar yayılmış olmasından anlaşılmaktadır. Gürcistan’da yürütülen planlı ve sistemli bir çalışma ile yok edilen kokarca böceği özellikle Ordu’da stratejik ürün olarak tanımladığımız fındığa nefes aldırmamaktadır. Fındık üreticilerinin bireysel çabaları yetersiz kalmakta, Tarım ve Orman Bakanlığı söz konusu zararlıya karşı etkin bir mücadele yürütmemektedir. Böcekle mücadele için en uygun zamanın kış ayları olduğu bilinmesine karşın kış aylarında böcekleri toplu olarak imha etmeyen Bakanlık yaz aylarına yaklaşılırken fındık bahçelerindeadeta böcek kovalamaktadır. İstilacı türlere karşı mücadelenin Kanun ile düzenlenmesi ile çiftçimizin belini büken zirai mücadelenin daha etkin yürütüleceği, üretim miktarlarındaki düşüşün engellenmesi ile tarımsal ürünlerin ülkemizde yarattığı katma değerin artacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda Kanun Teklifi ile: tarımsal alanları yıkıma uğratan, istilacı böceklere karşı Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle etkin mücadele yürütülerek söz konusu zararlıların ekonomimize ve biyoçeşitliliğe vereceği zararın minimuma indirgenmesi amaçlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.