SON DAKİKA
Hava Durumu

SAVAŞ OLMASIN ANTLAŞMASINA RAĞMEN GAZZE’DE YAPILIYOR…

Yazının Giriş Tarihi: 08.01.2024 14:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.01.2024 14:21

Ancak herkese hepimize yeten dünyada kim yada kimler neyi paylaşamıyorlar ise fani dünyanın olmazsa olmaz en güzel canlısı insanları kişisel çıkarları ve işgal ettikleri makamlarını koruma uğruna kendilerince icat ettikleri savaşlar sonucu resmen katletmektedirler.

Halbuki özde idareciler istesin inşallah Gazze acı örneğindeki vahşi savaş son olur, tüm dünyada barışı tesis ederler. Çünkü bu konuda ikinci Dünya Savaşı sonrasında, savaşın acı sonuçlarını gidermek amacıyla, Birleşmiş Milletler teşkilatı nezdinde 1945 yılında dünya devletleri bir antlaşmaya imza atmışlardır:

Buyurun bu konuda Hak Hukuk ve adalet insanı emekli savcı hakim Av.Metin Kazan beyefendinin 29 Kasım 2023 tarihinde kaleme aldığı özlü ve anlamlı makalesiniyaptığım mini yorumla tüm dünyada tüm devletlerin yaptığı savaş olmasın ortak protokolüne rağmen bencil idareciler yüzünden savaşların devam etmesini üzülerek paylaşıyorum.

Okuyun okutun ve cinayet olan savaşlar tüm dünyada son bulup yerini barış ve huzur alsın, insanlar ve insan dostu canlılar rahat bir nefes alıp can mal ve namus korkusu kuşkusu yaşamadan huzur ve güven içerisinde birlikte gül gibi yaşasınlar.

Kant’ın kalıcı barış görüşünün dünya adalet düzeninin oluşumunda çok önemli rolü olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, savaşın acı sonuçlarını gidermek amacıyla, Birleşmiş Milletler teşkilatı nezdinde 1945 yılında dünya devletleri bir antlaşmaya imza atmışlardır:

“Biz Birleşmiş Milletler halkları: Bir insan yaşamı içinde iki kez insanlığa tarif olunmaz acılar getiren savaş felaketinden gelecek kuşakları korumaya, temel insan haklarına, insan kişiliğinin onur ve değerine, erkeklerle kadınların ve büyük uluslarla küçük ulusların hak eşitliğine olan inancımızı yeniden ilan etmeye, adaletin korunması ve antlaşmadan doğan yükümlülüklere saygı gösterilmesi için gerekli koşulları yaratmaya ve daha geniş bir özgürlük içinde daha iyi yaşama koşulları sağlamaya, sosyal bakımdan ilerlemeyi kolaylaştırmaya ve bu amaçlara ulaşmak için: hoşgörüyle davranmaya ve iyi komşuluk anlayışı içinde birbirimizle barışık yaşamaya, uluslararası barış ve güvenliği korumak için güçlerimizi birleştirmeye, ortak yarar dışında silahlı kuvvet kullanılmamasını sağlayacak ilkeleri kabul etmeye ve yöntemleri benimsemeye, tüm halkların ekonomik ve sosyal bakımdan ilerlemesini kolaylaştırmak için uluslararası kurumlardan yararlanmaya, istekli olarak, bu amaçları gerçekleştirmek için çaba harcamaya karar verdik” demişlerdir.

Sonuç olarak, Kant'ın düşüncelerine göre ebedî barış, ‘boş bir fikir, tatlı bir rüya, gülünç bir hayal’ olmayıp, en yüksek ahlâki ve siyasi iyiliktir (Dashöchtepolitische Gut). Doğanın insanları birlikte yaşamaya mecbur bıraktığı bir dünyada, savaşlar yerini en sonunda yavaş da olsa barışa bırakacaktır. Çünkü “Ebedî Barış”, insanlığın en yüksek değerleridir ve bunu dünya hukuk düzeni ile başarmak mümkündür.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.