SON DAKİKA
Hava Durumu

İÇİMİZDEN BİRİ: PROF DR UĞUR TÜRE

Fatsalı Prof Dr Uğur Türe, başarılarıyla artık tüm dünyada tanınıyor...

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 11:19
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 11:19
Kaynak: Haber Merkezi
İÇİMİZDEN BİRİ: PROF DR UĞUR TÜRE

Prof. Dr. Uğur Türe, 1963 yılında Fatsa'da doğdu. 1980 yılında Ankara, Bahçelievler Deneme Lisesi'ni bitirdi. 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Kayseri İncesu'da Kızılören Sağlık Ocağı'nda pratisyen doktor olarak görev yaptı. 1987-1992 yılları arasında Şişli Etfal Hastanesi Nöroşirürji Kliniği'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990- 1993 yılları arasında İsviçre'de University of Zurich'te ve 1995-1997 yılları arasında ABD'de University of Arkansas for Medical Scienses'te "Research Fellowship" olarak çalıştı. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim dalında Yardımcı Doçent olarak göreve başladı ve aynı fakültede 1999 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi Doçenti oldu. 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı'nda görevine devam ediyor. 
“Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonu” Onursal Başkanı Prof. Dr. Uğur Türe ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı beyin ameliyatları serisi ve sonuçları, beyin cerrahisi alanının dünyadaki en prestijli yayını “Journal of Neurosurgery” dergisinin Ağustos 2021 sayısında kapak konusu olarak yer aldı. 
Beynin ulaşması en zor bölgesi olan ‘talamus’ ameliyatı teknikleriyle tıp dünyasında adından söz ettiren Uğur Hoca, “Beyindeki olaylara tam hâkim değiliz. Ama son 20 yılda beynin ak maddesi, yani derin yapılarıyla ilgili çalışmalar çok ilerledi. Artık beynin içini daha iyi öğreniyoruz” diyor. 

Türkiye onu Deniz Baykal ile tanıdı

Türkiye’de geniş kamuoyu onu 2017’de, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın rahatsızlığı sırasında şu haberle tanıdı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıkalı damarı nedeniyle beyninde pıhtı oluşan Baykal’ın tedavisi için dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Uğur Türe’nin Ankara’ya gelmesi için talimat verdi.” Yeditepe Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nün hem kurucusu hem de başkanı, aynı zamanda Dünya Beyin Cerrahisi Federasyonu Onursal Başkanı Prof. Dr. Uğur Türe, yüzlerce bilim insanının yetişmesini sağlayan, dünyada modern beyin ve sinir cerrahisinin kurucusu, efsane isim Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in de 33 yıldır yanından ayırmadığı öğrencisi...

Haber Zafer Akbaş

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.