SON DAKİKA
Hava Durumu

KARABULUT, GÖREVİNE BAŞLADI

Fatsa’da sağlık hizmetleri ve doktor kadrosuyla vatandaşları hizmetle buluşturan Özel Şifa Tıp Merkezi, hekim kadrosuna yeni ve kaliteli isimleri katmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 16:57
Kaynak: Haber Merkezi
KARABULUT, GÖREVİNE BAŞLADI

İlçede uzun yıllar çeşitli hastanelerde hizmet etmiş olan İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzman Doktor Gülsüm Karabulut, Özel Şifa Tıp Merkezi’nde göreve başladı. 
2011 yılından bu yana dahiliye uzmanı olarak çalışan Uzman Doktor Gülsüm Karabulut hafta içi tam gün olarak Şifa Tıp Merkezinde hasta kabulüne başladı. 
Dahiliye branşında çok takip edilen hastalıklar ile ilgili bilgiler veren Karabulut; ‘’Bizim hastalarımız genellikle Şeker, tansiyon, kolesterol ve troid hastaları ve Mevsimsel olarak üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, Zatürre, tüm tahlil ve tetkikleri yapılıp çıkacak sonuçlara göre ilaç takip ve tedavisi yapılmaktadır’’ diye konuştu.

‘’ŞEKER VE KOLESTEROL HASTALIĞI KALP KRİZİNİ TETİKLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖRDÜR’’

Son günlerde artan kalp krizini tetikleyen nedenlerden bahseden Uzm. Dr. Gülsüm Karabulut; ‘’Özellikle bizim için şeker ve kalp hastalarında kolesterol tedavisi çok önemli. Bu tür hastalarda kalp krizinin engellenmesi için ve kalp krizi geçirenlerde tekrarlamaması için şeker ve kolesterol hastalığı kalp krizini tetikleyen en önemli faktördür. Kolesterol tedavisi yeterli yapılamadığında ya da hastaların sosyal medyadan yanlış bilgiler öğrenerek Kolesterol ilacının zararlı olduğu bilgisine ulaşıp bilimsel kanıtı olmayan sebeplerle ilaçlarını bırakabiliyorlar. Kolesterol tedavisini yapmayan yüzbinlerce hastanın kalp krizi nedeniyle vefat ediyor. Kolesterol önemli bir hastalıktır mutlaka tedavi edilmelidir’’ dedi.

‘’YILDA 1 DEFA DA OLSA MUTLAKA TETKİKLERİNİ YAPTIRSINLAR’’

Sağlıklı olduğunu düşünen her insanın yılda 1 defada olsa tetkiklerini yaptırması gerektiğine vurgu yapan Karabulut; ‘’Her şeyden önce hastalarımızın kendi hastalığı ile ilgili bilinçlenmesi çok önemli özellikle şeker hastaları şekerinin yüksek olmadığını söyleyip ilaçlarını kesebiliyor. Ne kadar dikkat etseler de açlık kan şekeri 100’ün üzerinde olduğu sürece vücudunuz hiçbir şey hissetmese bile şeker yüksekliği kanda dolaştığı için vücudun her organını etkilemeye başlıyor. Göz, ayak, nöropati özellikle sinir uçlarını etkilemeye başlar. Bu konuda hastalarımız bilinçlenmesi gerekir. Hastalığının ne kadar önemli olduğunu hastalarımıza anlatıyor ki; ne kadar çok bilinçlenirlerse o kadar kan ve böbrek değerleri daha iyi oluyor. Hasta kendi ile çok ilgilenmez ve bana bir şey olmaz deyip 3 ya da 6 ayda bir en azından yılda 1 defa da olsa tetkiklerini yaptırması gerekiyor. Hiçbir şeyi yoktu kalp krizi geçirdi, hiçbir şey yoktu beyin damarı tıkanmış vefat etti diyebiliyorlar. Farkında olunmayan şeker, farkında olunmayan tansiyon, kolesterol kalp krizine, böbreklerin bozulmasına, göz damarlarının çatlamasına ve körlüğe sebep olabiliyor. Bunlar sinsi hastalıklar mutlaka tetkik ve tedavilerini yaptırsınlar ki; bu tür hastalıkların gecikmesinde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmasınlar’’ diye konuştu.

Haber: İslam DURAN

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.