SON DAKİKA
Hava Durumu

“KOZALAĞI TOPLA FINDIĞI KATLA”

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kozalak akarına karşı mücadele uyarısı geldi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2024 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2024 10:23
Kaynak: Haber Merkezi
“KOZALAĞI TOPLA FINDIĞI KATLA”

Fındıkta yaprak ve sürgünlerini oluşturacak olan tomurcukları tahrip ederek, ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olan zararlının, bu dönemde toplanıp bahçe içinde bir yere bırakılması uyarısı yapıldı. 

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Fındık kozalak akarı fındığa özel bir zararlı olup sadece fındık çeşitleri üzerinde beslenmekte, başka konukçuları bulunmamaktadır. Fındık bitkisinin meyve, yaprak ve sürgünlerini oluşturacak olan tomurcukları tahrip ederek, ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olarak bitkiye zarar vermektedir. Bu zararlılar gözle görülemeyecek kadar küçüktür.” denildi. 

“UÇ KURUMASINA YOL AÇMAKTADIR”

Zararlının yüksek miktarda uç kurumasına yol açtığı kaydedilerek; “Kışı halk arasında “gül" ismi verilen kozalaklar içinde geçirip ilkbaharda tomurcuklara girerek beslenme ve üremelerine devam ederler. Fındık kozalak akarının 2 formu bulunmaktadır. Birinci türü tomurcuklarda beslenerek kozalaklar oluşturmaktadır. İkinci form ise kozalak oluşturmamakta ve tomurcuklarda beslenerek zarar yapmaktadır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında yaprak koltuklarındaki yeni oluşan tomurcuklarda oburca beslendikleri için yüksek miktarda uç kurumalarına sebep olmaktadırlar. Bu yaşam döngüleri içerisinde doğal düşmanları olan tripsler, örümcekler fındık bahçelerinde yaygın olarak bulunmakta ve fındık kozalak akarlarıyla beslenmektedir. Yıl boyunca faaliyetlerini sürdürerek kozalak akarlarını baskı altında tutmaya çalışmaktadırlar.” ifadelerine yer verildi. 

“EN ETKİLİ MÜCADELE ELLE TOPLAMA”

Elle toplamanın zararlıya karşı en etkili mücadele olduğu kaydedilerek: “Mekanik mücadele dediğimiz elle toplama kozalak akarlarına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bu dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı veya gömülmemelidir çünkü kozalakların içi diğer faydalı akar ve böcekler için de bir barınak yeri durumundadır. Fındık kozalak akarları çok yavaş hareket ettikleri ve olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyan kozalaklar içinde besin bulamadıkları için ölürler. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.” açıklamasında bulunuldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.