SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇİLENİN ADI: FATSA ÇEVRE YOLU!

Yazının Giriş Tarihi: 28.07.2023 12:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 12:33

Karadeniz sahil yolunun tıkanma noktası…

Bayramlarda, yıllık izinlerde, cay ve fındık hasatında çileye dönen karayolu seyahatinin saç baş yolduran bölümü…

Kavşaktan kavşağa uzanan araç kuyruklarının normale döndüğü şehir…

Sinirlerin gerildiği, sabrın tükendiği, araç kazalarının sıradanlaştığı memleket…

Sarp sınır kapısı ve ötesine ulaşmak isteyen, karayolu taşımacılığının ağır tonajlı kamyon ve tırları ile yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin, istisnasız gelip geçmek zorunda kaldığı güzergâh…

Özel araçların ise bilebildiği kadarı ile by-pas edebilmek adına şehir içine daldığı ve bu sayede de şehir içi trafiğini kilitlediği FATSA.

Yıl 365 gün bu şehirde yaşayanların ihtiyacına dahi cevap vermekte yetersiz kalan karayolu trafiğinin, deyim yerinde ise Orta Asya trafiğinin yükünü kaldırması haliyle imkânsız.

Tüm bu olumsuzların üstüne bir de Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Karadeniz’in Kuzeyinden ziyade güneyini yani Karadeniz Sahil Yolunu tercih eden yabancı plakalı araçların eklenmesi, işin tuzu biberi oldu.

Defaten belirtildiği gibi tekraren yineleyelim; esasen Fatsa Çevre Yolu sadece Fatsalının, Ordulunun değil tüm Doğu Karadeniz illerinde yaşayan vatandaşlar ile bu bölge ile ticaret yapan ülke insanının sorunudur lakin etkilediği kapsam her geçen gün artmaktadır.

Malum olduğu üzere o günlerin Milli Eğitim Bakanı sıfatı ile Sayın Mahmut Özer ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordululara vaadidir Fatsa Çevre Yolu.

Verilen sözler üzerinden gidersek, 2023 yılı bitmeden ilk kazmanın vurulması gerekiyor.

Proje, yer teslimi gibi aşamalar dikkate alındığında pek mümkün görünmese de bir şeklide kazma vurulması bekleniyor.

“Söz vermek, başka bir şey vermeye benzemiyor” diye bir tabir var buralarda.

Sayın eski bakan ve yeni Ordu Milletvekili Sayın Mahmur Özer de çok uzak bir coğrafyanın insanı değil, komşu ilden. Mutlaka o da bu söylemi duymuştur.

Hakkını yemeyelim, iktidarı ve muhalefeti ile hatta tüm Karadenizli siyasetçilerin vebalidir; başlamayan ya da başlanıp bitirilemeyen çevre yolları lakin yükün büyüğü İktidar milletvekillerinin omuzlarındadır.

Ve takvim yapraklarından her sabah bir tanesi koparılmakta ve zaman daralmaktadır.

Son tarih 31 Aralık 2023’tür.

Seçmen, elinde fatura ile beklemektedir.

Her ne kadar vekillerin işi geçiştirerek geçirecekleri bir dönem olmakla birlikte, yerel siyasetçilerin zaman darlığı vardır.

Yerel seçimlerde tercihi belirleyecek hususlardan biridir ve bir sonraki genel seçimlerdeki oy tercihini belirleyecek esas unsur olacaktır.

Özetle yerel seçimlere yapacağı olumsuz etki, genel seçimlerde sizleri de tartışılır hale getirecektir. Dolayısıyla yerel siyasetçilerin elinin güçlendirmek adına hiç başlanmayan Fatsa Çevre Yolu’na yıl bitmeden kazmayı vurun, boynu bükü kalan Altınordu Çevre Yolunu da tamama erdirin.

“Gündemin ilk maddesi fındık fiyatı olmalı” diyecek okuyucularımız çıkabilir ama merak etmesinler.

Milyonlarca üreticiyi ve milyarlarca EURO tutan çikolata sektörünü doğrudan etkileyen Fındık ile ilgili de yazacaklarımız var.

Malum bizim gariban ürünümüz fındığın fiyatı hasat edilmeden, kantara konmadan pek şekillenmiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.